Po czym poznać zapalenie pęcherza?
Po czym poznać zapalenie pęcherza?
Choroby układu moczowego są nieprzyjemne, a co więcej, wstydliwe. Nie rozmawia się o nich w towarzystwie ani nie dzieli obawami, że właśnie ma się do czynienia z przykrą przypadłością. Z tego powodu niektórzy ignorują objawy zapalenia pęcherza moczowego, co jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do poważniejszych infekcji, w tym do choroby nerek, która może być ciężka i szkodliwa dla całego organizmu.
Parcie na pęcherz
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza jest parcie na pęcherz. Jest ono odczuwane często, nawet jeżeli mocz nie zebrał się jeszcze w dostatecznej ilości. Wywołuje to konieczność udania się do toalety, mimo że wydala się jedynie kilka kropel moczu. Z tego powodu jest to nie tylko nieprzyjemne, lecz dezintegruje całość dnia. Zamiast spokojnie zajmować się swoimi sprawami, myśli się przede wszystkim o tym, żeby znaleźć toaletę. Ze względu na to, że uczucie to pojawiać się może co chwilę, jest tym bardziej uciążliwe.
Częstomocz
Równie uciążliwym objawem jak parcie na pęcherz jest częstomocz towarzyszący zapaleniu pęcherza. Normą dla zdrowego człowieka jest oddawanie moczu od 6 do 8 razy dziennie. W przypadku choroby ilość ta może się zwiększyć. Co więcej, chorzy skarżą się, że ledwo wyjdą z toalety, a po pięciu minutach znowu odczuwają chęć, żeby do niej wrócić. Nie pozwala to spokojnie pracować ani funkcjonować poza domem, ponieważ myśli zdominowane są głównie przez to, że szuka się toalety lub chce się z niej stale korzystać. Dodatkowo tak częsta potrzeba oddawania moczu może powodować podrażnienia skóry narządów intymnych, co jest powodem kolejnego dyskomfortu, jaki towarzyszy zapaleniu pęcherza.
Pieczenie i ból
Na początku infekcji nie odczuwa się tego tak dotkliwie, jednak im bardziej się rozwija, tym częściej czuje się pieczenie w trakcie oddawania moczu. Najpierw kłucie, następnie pieczenie, które utrudnia działanie oraz sprawia, że na odwiedziny WC patrzy się z coraz większą niechęcią. Bardzo często pieczeniu towarzyszy ból, który jest szczególnie uciążliwy, ponieważ budzi już psychiczny opór przed wizytą w toalecie. Z jednej strony trzeba, gdyż parcie na pęcherz jest duże, z drugiej strach przed uczuciem bólu nasila się z każdą kolejną potrzebą. Jeżeli pojawił się ból, jest uporczywy i potrafi trwać nawet po oddaniu moczu, to znak, że choroba jest już w poważniejszym stadium.
Objawy dodatkowe
Ze względu na to, że pęcherz moczowy to niezwykle istotna część całego ciała, odpowiedzialna za wydalanie wszystkiego, co zbędne w organizmie, jego kłopoty nie pozostają bez znaczenia dla reszty ciała. Nawet jeśli początkowo czuje się tylko nieprzyjemne parcie na pęcherz, w krótkim czasie można doświadczyć również dodatkowych objawów. Przede wszystkim może pojawić się gorączka oraz złe samopoczucie. Rozpoczyna się powolne zatruwanie ciała tym, czego nie jest ono w stanie wydalić, w związku z czym mogą pojawić się mdłości i wymioty, a nawet krwiomocz, który jest dodatkowo niebezpiecznym objawem.