Skuteczne sposoby na zmniejszenie gorączki
Skuteczne sposoby na zmniejszenie gorączki
Gorączka to znak ze strony organizmu, że zwalcza on jakąś infekcję. Z tego powodu nie trzeba jej radykalnie zwalczać, gdy tylko termometr pokaże 37 stopni Celsjusza, chyba że dotyczy to bardzo małych dzieci. W przypadku dorosłych gorączka, którą należy zbijać, to 38 stopni Celsjusza i więcej. Przy niższej organizm potrafi poradzić sobie sam. Kiedy już dochodzi do konieczności zbijania gorączki, najlepiej sięgnąć po domowe środki, bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży.
Mleko z dodatkami
Gorące mleko może być stosowane nie tylko w czasie problemów z gardłem i kaszlu. Nadaje się tak samo dobrze do zwalczania gorączki. Mleko należy podgrzać mocno, lecz nie zagotowywać. Dodać do niego 1 łyżkę miodu oraz rozgnieciony w prasce 1 ząbek czosnku. Taki napój doskonale rozgrzeje ciało, jednocześnie wpływając na zmniejszenie temperatury. Czosnek i miód mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, natomiast mleko zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, dzięki czemu można pozbyć się towarzyszącej gorączce niedrożności nosa.
Napary ziołowe
Zioła można popijać nie tylko w celu poprawiania urody, lecz również w celach leczniczych. Przy zwalczaniu gorączki najlepiej wybierać takie, które mają działanie napotne i będą w stanie stymulować organizm do pozbycia się bakterii. Do takich ziół należą lipa, czarny bez, owoce oraz liście malin. Przygotowanie naparu nie jest trudne. Wystarczy 1 – 2 łyżeczki wybranego, suszonego ziela i 1 szklanka wrzątku. Zioła zalać wrzątkiem, parzyć przez 5 – 10 minut, a następnie przecedzić i popijać. Każde z ziół poza zwiększeniem potliwości ma również działanie przeciwbakteryjne, a często także moczopędne. Sprzyja to wydaleniu szkodliwych substancji.
Okłady z octu
Ocet nie pachnie zbyt przyjemnie, jednak może skutecznie zbić wysoką gorączkę. W tym celu trzeba wykonać okłady albo z samego octu, albo rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszanką nasączyć gazę jałową i przyłożyć do pach, skroni, zgięć łokci, zgięć kolan, na kark, na skórę za uszami. Substancja bardzo dobrze wyciąga gorączkę, jednak gdy temperatura spadnie, trzeba się wykąpać i umyć dokładnie miejsca, na których znajdowała się gaza, żeby zabić zapach octu.
Pomocna kapusta
Okłady z kapusty są kojarzone przede wszystkim z leczeniem stanów zapalnych piersi u kobiet karmiących. Jednak właściwości przeciwzapalne mogą być wykorzystane również w czasie gorączki. Aby poprawnie z nich skorzystać, trzeba oderwać kilka liści kapusty i zmiażdżyć ich środek tłuczkiem do mięsa. Wykonując tę czynność, należy pamiętać, żeby nie przerwać liścia, a jedynie uwolnić zawarty w nim sok. Włożyć kapustę do lodówki na 15 minut, a po tym czasie położyć kapuściany okład na czole, skroniach, karku.
Dużo płynów
Gorączkę można również zwalczać, przyjmując dużo płynów. Dzięki nim przyśpieszone będzie pocenie oraz wydalanie. Należy pić zarówno ciepłą herbatę, jak i wodę oraz soki, najlepiej sok malinowy lub z czarnego bzu, rozcieńczone w letniej wodzie. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz dużo witaminy C, więc z powodzeniem pomogą w zmniejszaniu temperatury.