Sprawdzone sposoby na likwidację zaparć

Opiekun artykułu: artur
Advertising
Sprawdzone sposoby na likwidację zaparć

Sprawdzone sposoby na likwidację zaparć

Nieprzyjemny problem, jakim są zaparcia, może skutecznie dać się we znaki każdemu. Niektórym zdarza się to raz na jakiś czas, ale u innych stanowi to bolesny problem. Często przyczyną zaparć są problemy z przemianą materii, która jest spowolniona, albo ciąża, w czasie której dochodzi do zmian hormonalnych i ucisku na jelita. Jednak są proste sposoby, które mogą pomóc w tej wstydliwej sprawie, bez konieczności stosowania środków farmakologicznych.

Advertising
Advertising
  • Kapusta kiszona

    Kapusta kiszona

    Problemy z zaparciami są wynikiem braku błonnika w organizmie lub jego niedostatecznej ilości. Błonnik działa jak szczotka dla jelit, pomagając w usuwaniu produktów przemiany materii. Nic więc dziwnego, że jest tak niezbędny. Z tego powodu w czasie zaparć oraz aby ich uniknąć, należy jadać produkty, w których jest go bardzo dużo. Jednym z nich jest kapusta kiszona. Kultury bakterii, które znajdują się w kapuście, poprawiają trawienie oraz dostarczają witamin z grupy B, które mają istotny wpływ na działanie układu pokarmowego. Kapustę kiszoną można jeść – samą lub do obiadu – albo wykorzystać kapuściany sok. Żeby uniknąć zaparć, trzeba wypijać 1 szklankę soku z kapusty na czczo, czyli najlepiej rano.

  • Smaczne śliwki

    Smaczne śliwki

    Jednym z popularniejszych sposobów na zaparcia jest jedzenie śliwek. Jest to pierwszy naturalny sposób, jaki przychodzi do głowy większości osób cierpiących na tę przypadłość. Śliwki zawierają dużo błonnika. Zjedzony owoc wędruje przez cały przewód pokarmowy, zbiera wodę, zagęszcza masę kałową, co sprzyja szybszemu wydalaniu jej z organizmu. Śliwki mogą być stosowane zarówno w postaci świeżych owoców, jak i suszonych. W przypadku drugiej wersji można zjeść jedynie 4 śliwki dziennie, ponieważ zbyt wiele może rozregulować żołądek. Przydatne są także jogurty ze śliwkami, jeżeli ktoś nie lubi jeść ich w całości.

  • Zdrowe jabłka

    Zdrowe jabłka

    Powiedzenie, że zjedzenie jednego jabłka dziennie pozwoli uniknąć wizyty u lekarza, nie wzięło się znikąd. Są to owoce, które wyjątkowo dobrze wpływają na działanie całego organizmu, w tym na ruchy robaczkowe jelit. Podobnie jak śliwki, zawierają dużo błonnika. Powoduje to przyśpieszenie zbierania się nieczystości zalegających w organizmie w masę kałową gotową do wydalenia. Jedzenie 1 jabłka dziennie może uchronić przed zaparciami, natomiast kiedy dojdzie do nich, można zjeść więcej jabłek lub przetworów z nich, np. dżemów. Dotyczy to jednak zaparć krótkich, których czas trwania nie przekracza 4 dni.

  • Sprawdzone siemię lniane

    Sprawdzone siemię lniane

    Skutecznym sposobem na zaparcia, zdrowym i łatwym w stosowaniu, jest siemię lniane. Ma ono dobry wpływ na ogólny stan funkcjonowania układu pokarmowego. Łagodzi podrażnienia żołądka, skurcze jelit oraz wspomaga oczyszczanie organizmu poprzez poprawę ich pracy. Wystarczy przygotować napar z siemienia lnianego – 2 łyżeczki siemienia zalewa się gorącą wodą i odstawia do wystygnięcia. Następnie, najlepiej na noc, wypija się specyfik. O poranku powinno nastąpić wypróżnienie. Zawdzięcza się to zawartej w siemieniu lecytynie. W przypadku uciążliwych zaparć można stosować codziennie.