Skuteczne sposoby leczenia depresji poporodowej

Opiekun artykułu: natka
Advertising
Skuteczne sposoby leczenia depresji poporodowej

Skuteczne sposoby leczenia depresji poporodowej

Depresja poporodowa przestała być już tematem tabu i mówi się o niej coraz częściej, zwłaszcza że nawet kobieta oczekująca dziecka z radością może na nią zapaść. Radość oczekiwania po porodzie zmienić się może w poczucie zagubienia, niemoc, niechęć do nowo narodzonego malucha lub niechęć do zajmowania się nim. Do tego hormony, które wciąż szaleją w ciele, wszystko to może przyczynić się nie tylko do chwilowych wahań nastroju, lecz do depresji, która wymaga leczenia.

Advertising
Advertising
 • Przyczyny depresji poporodowej

  Przyczyny depresji poporodowej

  Na depresję po narodzinach dziecka zapada 10 – 15% kobiet, chociaż znacznie większa grupa odczuwa tzw. smutek poporodowy. Nie u wszystkich takie zaburzenia pojawiają się zaraz po porodzie, niektóre kobiety mogą zacząć je odczuwać dopiero po kilku miesiącach. Do rozwoju depresji poporodowej, przypominającej inne zaburzenia tego typu, mogą przyczyniać się hormony, zaburzenia dziedziczne, wahania emocjonalne, które nie mogą znaleźć ujścia. Przez okres ciąży kobieta czuje się w centrum zainteresowania, po narodzinach dziecka ma wrażenie, że jest tylko dodatkiem do niego, musi spełniać jego potrzeby, zapominając o własnych, jak również być ciągle dobrą matką. Presja społeczna, własne obawy – wszystko to może przyczynić się do powstania depresji.

 • Witaminy z grupy B

  Witaminy z grupy B

  Jeśli jest się karmiącą mamą i nie chce się od razu leczyć farmakologicznie, wówczas trzeba pomóc sobie środkami łagodnymi albo naturalnymi. Trzeba też zadbać o odpowiednią ilość witaminy B, która wspiera układ nerwowy. Gdy funkcjonuje on poprawnie, istnieje mniejsze ryzyko rozwoju problemów emocjonalnych. Niezbędne są przede wszystkim witaminy B6 i B12.

 • Kwas omega-3

  Kwas omega-3

  O konieczności spożywania produktów bogatych w kwasy omega-3 mówi się praktycznie cały czas – w stanie zwyczajnym, w ciąży, po ciąży. Podobnie jak witamina B, ma on wpływ na mózg, a wszystko, co dostarcza substancji odżywczych mózgowi, może przyczynić się do zmniejszenia stanów depresyjnych. Najlepszym źródłem kwasów są ryby oraz orzechy, dlatego nie żałuj sobie i zjadaj ich jak najwięcej. Dziecko także na tym skorzysta.

 • Dobroczynne ćwiczenia

  Dobroczynne ćwiczenia

  W ciąży ćwiczenia wyglądają inaczej niż zazwyczaj i często są nastawione na konkretne partie ciała. Po ciąży można powrócić do nieco intensywniejszych ćwiczeń, jednak nie nadmiernie męczących. Dobrze sprawdza się aerobik, który pozwala dotlenić organizm, pobudzić krążenie krwi, sprzyja poprawie sylwetki, o której marzy większość mam. Najlepiej ćwiczyć 4 razy w tygodniu, w tym przynajmniej 1 – 2 razy na zajęciach poza domem. Dziecko w tym czasie może zostać pod opieką ojca. Ćwiczenia, spotkania z innymi bardzo dobrze wpływają na psychikę młodej mamy, która nie czuje się uwiązana do dziecka i zmuszona do rezygnacji z siebie.

 • Kontakt ze specjalistą

  Naturalne sposoby to tylko część leczenia depresji poporodowej. Jeżeli choroba się nasila, konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą. Niekoniecznie od razu zasugeruje on leki, często rozmowa z lekarzem, osobą znającą się na psychice, może dostarczyć niezbędnego wsparcia.

X