Jak radzić sobie z wrażliwością na zapachy w ciąży?
Jak radzić sobie z wrażliwością na zapachy w ciąży?
Jedną z najczęściej wymienianych niedogodności w ciąży jest nadmierna wrażliwość na zapachy. Jest ona wynikiem zmian hormonalnych i jest jednym z najczęściej wymienianych problemów, które deklarują przyszłe mamy. Każda kobieta reaguje inaczej na różne zapachy, lecz bardzo częste są mdłości, zawroty głowy, czasami wymioty jako efekt zetknięcia się nawet z aromatami, które dotąd były lubiane. Z tego powodu warto wiedzieć, jak radzić sobie z tym problemem, aż do chwili jego ustąpienia.
Usuwanie zapachu
Ze względu na działanie hormonów zmienia się ogólny zapach skóry kobiety ciężarnej, odbiór dotąd używanych zapachów, jak również ich intensywność na skórze. Jeśli po popsikaniu się po szyi albo nadgarstkach okazuje się, że zapach jest zbyt silny, można go usunąć, wcierając w naperfumowane miejsce sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Można użyć do nanoszenia płatka kosmetycznego. W przypadku braku sody sprawdzi się również woda z mydłem, która usunie nieprzyjemny w danym momencie aromat.
Rezygnacja z perfum
Większość kobiet nie wyobraża sobie braku używania perfum, jednak w ciąży warto albo z nich zrezygnować, albo zdecydować się na inny rodzaj środków zapachowych. Dobrze sprawdzają się delikatne mgiełki do ciała, które odświeżają, a jednocześnie nie posiadają tak mocnego zapachu jak prawdziwe perfumy. Można również używać bezalkoholowych wód toaletowych, które są dostępne w większości sklepów. Najlepiej przed zakupem sprawdzić, czy nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.
Pranie ubrań
Ubrania noszone na co dzień mogą być przesiąknięte zapachami, które w czasie ciąży nie będą odbierane jako przyjemne. Żeby pozbyć się aromatu, należy prać ubrania z dodatkiem 1 szklanki octu do płukania w pralce, a potem dokładnie wysuszyć odzież. Nie będzie miała żadnego zapachu.
Na czas ciąży warto również zrezygnować z silnie pachnących proszków oraz płynów do płukania, które mogą wywoływać mdłości.
Zapach z lodówki
Lodówka pełna jest zapachów, które niekoniecznie muszą odpowiadać młodej mamie. Im ich więcej, tym gorzej są odbierane przez organizm. Żeby uniknąć odruchu wymiotnego zaraz po otwarciu lodówki, dobrze jest trzymać w niej talerzyk albo pojemniczek z kawą, która neutralizuje zapachy.
Zbawienne aromaty
Bardzo przydatną rzeczą w torebce ciężarnej kobiety jest saszetka zapachowa. Dzięki temu, gdy wejdzie się do pomieszczenia pełnego zapachów, będzie można ratować się, wąchając mało inwazyjny zapach. Przyszłe mamy cenią sobie przede wszystkim miętę oraz imbir.