W jaki sposób leczyć zgagę?
W jaki sposób leczyć zgagę?
Zgaga nikomu nie kojarzy się przyjemnie, ponieważ potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Pieczenie w przełyku albo żołądku to jej główne objawy, które mogą wynikać ze schorzeń układu pokarmowego albo z nieprzestrzegania higieny przewodu pokarmowego. Do chorób, które szczególnie sprzyjają zgadze, należą przede wszystkim: wrzody, niestrawność, refluks żołądkowo-przełykowy, ale sprzyjają temu również palenie papierosów i ciąża. W każdym z tych przypadków warto umieć pomagać sobie, nie tylko tabletkami.
Rumianek w diecie
Herbata rumiankowa jest niezastąpionym specyfikiem w sprawach żołądkowych. Pomaga poprawić trawienie i łagodzi bóle brzucha. Z tego powodu nadaje się również do łagodzenia objawów zgagi, gdy się pojawią. Dotyczy to przede wszystkim łagodnych i okresowych zgag, które są charakterystyczne np. dla kobiet w ciąży, których układ pokarmowy bywa uciskany przez rozwijające się dziecko, co powoduje niewystępujące wcześniej problemy żołądkowe. Herbatę z rumianku można parzyć z 1 łyżeczki suszonego rumianku lub jako herbatę ekspresową. W jednym i drugim przypadku popija się ją małymi łykami, kiedy zgaga się pojawi lub po każdym posiłku, profilaktycznie.
Kwaśne soki
Zgaga jest podrażnieniem żołądka przez soki żołądkowe, piecze i pali, więc załagodzenie jej kojarzy się przede wszystkim z przyjmowaniem środków łagodzących. Jednak równie dobrze sprawdzają się kwaśne napoje, przede wszystkim sok pomarańczowy i sok z kapusty kiszonej. Chcąc uniknąć pojawienia się zgagi, należy wypić szklankę jednego z soków przed jedzeniem. Poprawi to działanie soków żołądkowych, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnego zjawiska.
Ocet jabłkowy
Na temat octu jabłkowego krąży wiele opinii, jednak w przypadku wspomagania układu pokarmowego przez ten rodzaj octu wszystkie są zgodne. Co prawda, wydaje się dziwne, że na nadmiar kwasów żołądkowych stosuje się taki specyfik, jednak kwasy mogą mieć dobre i złe działania. Wystarczy zmieszać 1 łyżkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki ciepłej wody. Najlepiej przygotować mieszankę przed posiłkiem, żeby móc popijać ją w trakcie jedzenia, małymi łykami. Dobrym sposobem na przywrócenie układowi pokarmowemu sprawności działania jest wypijanie 1 łyżeczki octu dziennie, jednak w czasie ciąży warto skonsultować ten pomysł z lekarzem.
Korzystne ziemniaki
Ziemniaki można wykorzystać nie tylko do jedzenia, ale także do zwalczania pewnych niedogodności ze strony układu pokarmowego. Pomagają w czasie niestrawności i pomagają również w czasie zgagi oraz zapobiegają jej powstawaniu. Wystarczy 2 lub 3 razy dziennie wypić 1/2 soku z surowych ziemniaków. Smak soku nie jest szczególnie przyjemny, jednak łagodzi pieczenie oraz bulgotanie w żołądku. Jednocześnie w przypadku cierpienia na wrzody albo w czasie ciąży lepiej zapytać lekarza, czy taki specyfik nie będzie działał szkodliwie na chorobę lub na dziecko.