Jak żyć po stracie ciąży?
Jak żyć po stracie ciąży?
Wychodząc z założenia wiary i tego, że ciąża jest błogosławionym stanem, należałoby po stracie dziecka zaufać, że tak miało być. Po czasie może zetkniemy się w swoim życiu z sensownym wytłumaczeniem tego stanu rzeczy. Niemniej jednak kobieta po stracie dziecka, które nosiła przez jakiś czas pod sercem, potrzebuje szczególnego rodzaju troski. Jeżeli straciłaś dziecko, wiedz, że dalej jesteś człowiekiem i masz pełne prawo do jego posiadania. Twój kwiat zwiądł, zanim się rozwinął, ale żył tyle, ile było mu dane. Ty nie zawiniłaś i kochasz go nadal.
Różne powody cierpienia
Kobieta po poronieniu doznaje traumy. Z biegiem czasu słabnie ona na sile. Różne są powody cierpienia przez kobiety. U niektórych kobiet przewodnią myślą, z powodu której cierpią, jest obwinianie się. Inne ubolewają nad utraconym dzieckiem. Jeszcze inne, doznając tak silnej krzywdy, tracą chęć do życia i kontakt z otoczeniem. Kobieta po stracie dziecka czuje się mniej kobietą, w takiej sytuacji istotne jest wsparcie męża.
Najważniejszy jest teraz mąż
Pamiętaj, że oboje chcieliście mieć dziecko. Tragedię, jaka Was spotkała, spróbujcie więc przejść wspólnie. Wiele związków przeżywa ją osobno i znacznie dłużej. Wspólnota, jaka łączyła Was przy próbach poczęcia potomka, niech funkcjonuje nadal. Nie zamykajcie się na siebie, rozmawiajcie, niech każde z Was powie, co czuje. Jest to bardzo delikatna, a zarazem wielka okoliczność, nad którą ciężko jest nagle przejść do porządku dziennego.
Wyzwalający płacz
Nie duś w sobie żalu. Uzewnętrzniaj go. Jeżeli masz ochotę płakać, płacz. Jeżeli masz chęć rozmowy z kimś oprócz męża, poproś o to. Samemu dużo trudniej jest zgasić żar tej niesprawiedliwości, która Was dotknęła.
Terapia
Nie mogąc przez dłuższy czas dojść do prawidłowego funkcjonowania Twojego zdrowia psychicznego, możesz poszukać pomocy u specjalisty. W większości poradni psychologicznych znajdziesz wsparcie od rzetelnych osób. Możesz również na własną rękę poszukać kobiet, które przeżyły to, co Ty. Jest ich wiele. Wspólne rozmowy pozwolą Wam na stopniowe złagodzenie skutków poronienia.
Czas zagoi ranę w Twoim sercu
Powyższe słowa może nie są na miejscu, ale sama dobrze wiesz, że tak właśnie się dzieje. Już po około 3 miesiącach możesz starać się z mężem ponownie o dziecko. Regeneruj więc organizm na pojawienie się w Twoim ciele malucha. Im dłużej będziesz rozpamiętywać i smucić się, tym bardziej Twój organizm będzie osłabiony. Pamiętaj, że nie będzie to służyło nowo poczętemu dziecku. Przed podjęciem kolejnej próby konieczna jest równowaga psychiczna.