Jakie znaczenie ma kolor moczu?

Opiekun artykułu: amatylda
Advertising
Jakie znaczenie ma kolor moczu?

Jakie znaczenie ma kolor moczu?

Nie bez powodu w przypadku podejrzenia jakiejś choroby lekarz zleca badanie moczu. Jest ono niezwykle istotne, ponieważ pozwala poznać, co dzieje się w organizmie oraz z czym może być związana choroba. Czasami możliwe jest wyczytanie tego z koloru płynu, dlatego gdy ma on inną barwę niż powinien lub znajduje się w nim krew, koniecznie trzeba zgłosić się do przychodni.

Advertising
Advertising
 • Kolor jasnożółty

  Kolor jasnożółty

  Mocz, który ma kolor jasnożółty lub wręcz przezroczysty, nie jest znakiem chorobowym. Oznacza jedynie, że mocz jest rozrzedzony przez ilość przyjmowanych płynów.

 • Kolor intensywnie żółty

  Kolor moczu może być również intensywnie żółty. Jest to często przyczyną przyjmowania dużej ilości witaminy z grupy B, które barwią go na taki kolor. Podobne zabarwienie może pokazać się przy jedzeniu dużej ilości witaminy C.

 • Kolor ciemnożółty

  Ze względu na to, że wiele osób zapomina o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, można wtedy zaobserwować, że mocz zmienił barwę na ciemnożółtą. Jest to efekt zagęszczenia moczu i braku odpowiedniego nawodnienia.

 • Kolor czarny

  Chociaż kolor czarny moczu może budzić niepokój i wart jest przebadania, pojawia się, kiedy przyjmuje się preparaty z żelazem. Bardzo często mają one właśnie taki kolor i pokazuje się to w moczu.

 • Kolor ciemnobrązowy

  Kolor ciemnobrązowy

  Ciemnobrązowy, pomarańczowy czy czerwony kolor moczu mogą mieć różne przyczyny. Pojawiają się po zjedzeniu buraków lub rabarbaru, chociaż musi to być jedzenie częste i dostarczające ciągle beta-karotenu. Pojedyncze zjedzenie buraków nie będzie miało długotrwałego wpływu na barwę moczu. Poza takimi powodami kolor może wynikać również z problemów związanych z wątrobą, zapaleniem albo przyjmowaniem niektórych leków, np. na chorobę Parkinsona.

 • Kolor czerwony

  Kolor czerwony

  Czerwony kolor moczu zazwyczaj wywołuje niepokój, ponieważ kojarzy się z obecnością krwi w płynie. Istotnie barwa może być spowodowana krwią. W takiej sytuacji może być to spowodowane schorzeniami nerek albo pęcherza moczowego. Może pojawić się również w momencie przyjmowania leków, w tym lekarstw na zapalenie pęcherza, środków przeciwbólowych czy hormonów.

 • Kolor zielonkawy

  Kolor zielonkawy

  Zdarza się, że mocz zabarwia się na kolor zielony lub zielonkawy. Jest to efektem zakażenia pałeczką ropy błękitnej, spożywania dużej ilości szparagów albo barwników spożywczych. Może również świadczyć o zapaleniu gruczołu krokowego lub zapaleniu nerek.

X