Jak wyjąć drzazgę, używając sody?

Opiekun artykułu: martaoch
Advertising
Jak wyjąć drzazgę, używając sody?

Jak wyjąć drzazgę, używając sody?

Drzazga, czyli niewielkich rozmiarów ostry kawałek drewna, który wbił nam się w skórę, potrafi być dość dokuczliwa. Nie jest łatwo ją wyjąć, zwłaszcza jeśli cała tkwi pod skórą, a do ranki dostają się zarazki, powodując stan zapalny, opuchliznę i ból. Szczególnie kłopotliwe jest wyjmowanie drzazg małym dzieciom. Na szczęście są sprawdzone domowe sposoby, za których pomocą można pozbyć się problemu. Do wyjęcia drzazgi można na przykład wykorzystać sodę oczyszczoną.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Jeśli usunięcie drzazgi nie powiodło się, należy udać się do lekarza. W miejscu zranienia może rozwinąć się poważny stan zapalny.

  • Dezynfekcja

    Miejsce, w które wbiła się drzazga, myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. Nie należy dopuścić do zbytniego namoknięcia drzazgi, bo to utrudni jej wyjęcie. Nie dotykamy drzazgi, bo to może powodować ból. Umyte miejsce osuszamy delikatnie papierowym ręcznikiem, a następnie dezynfekujemy.

  • Wyjmowanie drzazgi

    Teraz możemy spokojnie przyjrzeć się drzazdze. Jeśli jest bardzo mała, warto użyć szkła powiększającego. Gdy okaże się, że końcówka drzazgi wystaje spod skóry, możemy spróbować ją wyjąć. Chwytamy drzazgę pęsetą i delikatnie wyciągamy. Skuteczne jest także delikatne wyjęcie drzazgi igłą. Igłę należy przed tym zabiegiem zdezynfekować. Nie należy natomiast drzazgi wyciskać. Po wyjęciu drzazgi trzeba sprawdzić, czy została usunięta w całości, w przeciwnym razie pojawi się stan zapalny.

  • Kompres z sody

    Kompres z sody

    Jeśli jednak nie udało nam się wyjąć drzazgi, która tkwi za głęboko albo nie jest widoczna, posłużymy się sodą oczyszczoną. Najpierw trzeba przygotować z sody i wody niewielką ilość gęstej papki. Nakładamy ją na zranione miejsce i zaklejamy plastrem opatrunkowym. Po pewnym czasie zdejmujemy plaster i wyjmujemy drzazgę, która na skutek ściągającego działania sody nieco wystaje spod skóry. Teraz wystarczy wyjąć ją pęsetą. Po usunięciu drzazgi dezynfekujemy jeszcze raz miejsce, w które się wbiła.

  • Roztwór sody

    Roztwór sody

    Możemy również zastosować roztwór sody. Łyżkę sody oczyszczonej rozpuszczamy w ciepłej wodzie i w tym roztworze moczymy miejsce, w które wbiła się drzazga, przez kwadrans. Zabieg należy wykonać kilka razy w ciągu dnia, a gdy wyjęcie drzazgi będzie już możliwe, trzeba ją usunąć. Skaleczone miejsce dezynfekujemy.