Jakie są objawy kamieni nerkowych?

Opiekun artykułu: smolen
Advertising
Jakie są objawy kamieni nerkowych?

Jakie są objawy kamieni nerkowych?

Kamienie nerkowe są niezwykle nieprzyjemną dolegliwością. Samo usłyszenie o nich nasuwa skojarzenia związane z bólem oraz dyskomfortem, jaki powodują, zarówno w trakcie choroby, jak i wydalania kamieni z miejsc, w których zalegają.

Początkowo choroba może przebiegać bez żadnych objawów, jednak w momencie, gdy kamień lub kamienie próbują wydostać się z układu moczowego, pojawiają się pierwsze dolegliwości.

Advertising
Advertising
  • Przyczyna powstawania kamieni

    Przyczyna powstawania kamieni

    Kamienie nerkowe powstają z nieusuniętego osadu. Nerki filtrują przez cały dzień płyny znajdujące się w organizmie. Usuwają to, co zbędne, poprzez wydalenie tego razem z moczem. Jeśli nie udaje się to w pełni i trochę osadu zostaje w organizmie, staje się on zalążkiem przyszłych kamieni nerkowych, ponieważ wokół niego osadzają się kolejne elementy. Osad taki tworzą najczęściej fosforany wapnia, szczawiany, bakterie oraz elementy, które nie są potrzebne w organizmie, lecz ze względu na problemy w układzie moczowym nie zostały poprawnie wydalone.

  • Kolka nerkowa

    Najbardziej wyraźnym objawem kamieni nerkowych jest atak kolki nerkowej. Jest to nagły, bardzo ostrym ból umiejscowiony w okolicy lędźwiowej, promieniujący również na podbrzusze i okolice wzgórka łonowego. Ze względu na to, że początkowo kamienie nie dają żadnych objawów, kolka nerkowa jest zupełnie niespodziewana i skutecznie unieruchamia chorego. Wynika z przesuwania się kamieni w stronę przewodu moczowego albo jego zatkania. Może mieć zmienne nasilenie. Ze względu na umiejscowienie bólu bardzo często jest on mylony z rwą kulszową.

  • Dreszcze i gorączka

    Dreszcze i gorączka

    Pojawienie się gorączki oraz dreszczy to nie tylko objaw grypy. Jeśli poza tymi dwoma elementami nie ma innych objawów przeziębienia, a do tego pojawił się już atak kolki nerwowej, może to oznaczać, że gorączka jest powiązana z kamieniami nerkowymi. Taki objaw występuje zazwyczaj, kiedy dochodzi do zakażenia nerek, dlatego konieczna jest szybka wizyta u lekarza.

  • Parcie na pęcherz

    Parcie na pęcherz

    Kamieniom nerkowym towarzyszy także częste parcie na pęcherz. Powoduje to duży dyskomfort, zwłaszcza że nie zawsze jest go z czego opróżniać. Z parciem może być również związany ból w okolicy lędźwiowej. Stanowi to podstawę do zdiagnozowania albo kamieni nerkowych, albo zapalenia pęcherza moczowego.

  • Zabarwienie moczu krwią

    Zabarwienie moczu krwią

    Gdy w moczu widać krew, to zawsze znak, że dzieje się coś niepokojącego. Może być to objaw kamieni nerkowych, zwłaszcza gdy zbliża się moment ich wydalenia, tzw. rodzenia kamienia lub kamieni nerkowych.