Jak zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego?

Opiekun artykułu: kingamalinowska
Advertising
Jak zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego?

Jak zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak za sprawą ich budowy anatomicznej. Krótka cewka moczowa sprzyja przedostawaniu się bakterii z jelita grubego i okolic odbytu do dróg moczowych i pęcherza moczowego. Drugim powodem tej infekcji może być naziębnięcie i niewyleczone do końca choroby. Dolegliwości ze strony pęcherza objawiają się częstym parciem na mocz, bólem przy jego oddawaniu oraz kłuciem w podbrzuszu.

Advertising
Advertising
  • Jak się ustrzec przed zapaleniem pęcherza?

    Jak się ustrzec przed zapaleniem pęcherza?

    W profilaktyce pęcherza moczowego istotnych jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Pamiętaj, że ubieranie się stosownie do temperatury panującej na zewnątrz zmniejsza ryzyko przechłodzenia pęcherza. Nie siadaj na zimnych miejscach, a po wyjściu z basenu koniecznie zadbaj o szybkie wysuszenie okolic intymnych. Okolicom tym nie służą również sztuczne włókna, nieodpowiednia bielizna powoduje ich przegrzanie i pocenie się, co ma wpływ na rozmnażanie się bakterii. Uważaj również na perfumowane wkładki i podpaski, które mogą wywołać infekcję. W przypadku antykoncepcji środki plemnikobójcze oraz krążki dopochwowe zwiększają ryzyko dostania się bakterii do dróg moczowych. W profilaktyce pęcherza moczowego zwraca się szczególną uwagę na regularne jego opróżnianie. Przetrzymywanie moczu ułatwia rozwój bakterii. Pamiętaj o właściwej higienie w toalecie, wycieraj się w kierunku odbytu. Korzystając z toalet publicznych, używaj podkładek higienicznych.

  • Jak sobie pomóc?

    Furagina to substancja, która wykazuje skuteczne działanie bakteriobójcze na pęcherz. Lek z furaginą kupisz bez recepty w aptece. Możesz także przygotować sobie nasiadówkę. W tym celu w litrze wody zaparz 2 łyżki szałwii przez około 20 minut. Napar dopełnij wodą tak, aby zakryła talię. Siedź w wodzie przez 20 minut. Koniecznie ogranicz seks, który powoduje wydłużenie okresu leczenia. Podczas infekcji wypijaj większą niż dotychczas ilość płynów (około 3 litrów). Pomoże Ci to wypłukać namnożone bakterie w drogach moczowych. Możesz pić sok z czerwonych grejpfrutów oraz czarnej porzeczki. Do wody dodawaj sok z cytryny. Owoce te zmieniają odczyn moczu na kwaśny, przyspieszając leczenie.

  • Badania

    Badania

    Jeżeli domowe sposoby nie odniosą skutku w przeciągu 2 – 3 dni, udaj się do lekarza. Objawami, które wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskie, są: gorączka, krew w moczu, silny ból w podbrzuszu, ból promieniujący do pleców. Lekarz zleci Ci badanie moczu, posiew oraz USG jamy brzusznej w celu ustalenia przyczyny stanu zapalnego.