Co należy wiedzieć o antybiotykach?
Co należy wiedzieć o antybiotykach?
Antybiotyki, jak sama nazwa wskazuje, działają przeciwko życiu. Podawane są w celu zabicia bakterii, jednakże po drodze potrafią wyrządzić organizmowi wiele krzywdy. Dzięki temu, że potrafią zwalczać choroby, mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Wiele zależy od ich umiejętnego stosowania i od naszego zdrowego rozsądku.
Wpływ antybiotyków
Każdy antybiotyk niepodważalnie wywiera wpływ na organizm oraz ma odmienne działanie. Dlatego nie można przyjmować ich na własną rękę. Lekarz dobiera je według indywidualnej potrzeby pacjenta i bierze przy tym pod uwagę różne właściwości leku.
Odporność a antybiotyki
Organizm w wyniku zbyt częstego stosowania antybiotyków staje się na nie odporny. Antybiotyki bierze się tylko w wypadku zdecydowanej konieczności i pod kontrolą lekarską.
Jakie infekcje leczy się antybiotykami?
Preparaty te stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Nie mają one zastosowania w przypadku infekcji wirusowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie posiewu materiału biologicznego (wydzieliny z gardła czy moczu), na którego podstawie ustala się wybór najskuteczniejszego antybiotyku.
Antybiotyki a przewód pokarmowy
Antybiotyk, który wykazuje słabsze wchłanianie z przewodu pokarmowego, bardziej modyfikuje florę bakteryjną jelit. Na stan fizjologiczny przewodu pokarmowego ma również wpływ czas zażywania preparatu. Aby nie dopuścić do zakłóceń w obrębie całego układu trawiennego, należy jednocześnie z antybiotykiem zażywać probiotyk lub pić jogurty. Probiotyk to preparat , który zawiera szczepy pałeczek kwasu mlekowego uzupełniające florę bakterii jelitowych.
Na co uważać?
Antybiotyki obniżają skuteczność środków antykoncepcyjnych. Poinformuj lekarza przepisującego antybiotyk o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Podczas przyjmowania antybiotyku nie powinno się zażywać kąpieli słonecznych. Sulfonamidy i tetracykliny wykazują wrażliwość na promieniowanie UV i mogą spowodować powstanie plam lub przebarwień na skórze. Podczas antybiotykoterapii nie zaleca się spożywania alkoholu. Niebezpiecznymi skutkami ubocznymi jego spożycia mogą być: kołatanie serca, podwyższenie ciśnienia krwi, ból głowy, osłabienie. Najniebezpieczniejsze są interakcje leku z alkoholem, które poważnie mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.
Antybiotyki w ciąży
Kobiety w ciąży mają przeciwwskazania do zażywania antybiotyków. W przypadku konieczności lekarz podejmuje decyzję, przy której korzyści wynikające z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.