Objawy oraz leczenie anginy
Objawy oraz leczenie anginy
Angina jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Objawy przypominają grypę, choć większość ludzi oddycha z ulgą, że to jednak nie grypa. Jednak anginy nie należy ignorować, ponieważ nieleczona lub niedoleczona może być przyczyną poważnych powikłań, prowadzących nawet do szpitalnego łóżka.
Przyczyny anginy
Przyczyną rozwinięcia się anginy jest zakażenie bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową. Są to paciorkowce z grupy A. Atakują przede wszystkim migdałki podniebienne oraz błonę śluzową gardła, przez co wiele objawów jest skupionych właśnie w tej okolicy. Do zakażenia może dojść w różny sposób. Wystarczy niewielki kontakt z chorym, a nawet z przedmiotami, których dotykał, a już choroba może zacząć się rozwijać. Przebywanie w towarzystwie, kichanie chorej osoby, słuchawka telefoniczna lub szklanka, której wcześniej używała mogą być przyczyną zarażenia, zwłaszcza jeśli organizm jest w danej chwili osłabiony i podatny na infekcje. Jako infekcja zakaźna kojarzy się z okresem największych zachorowań, czyli z jesienią i zimą, jedna angina szczególnie upodobała sobie lato, przez co jest jeszcze bardziej uciążliwa.
Objawy anginy
Towarzyszące anginie objawy nie należą do najprzyjemniejszych. Są nimi przede wszystkim bóle w okolicy gardła i szyi. Obrzmienie węzłów chłonnych na szyi to jeden z pierwszych objawów. Razem z nim pojawiają się kolejne. Trudności w przełykaniu, nawet w przełykaniu śliny, co powoduje piekący ból ze względu na podrażnienie błony śluzowej. Gardło oraz podniebienie są zaczerwienione, a na migdałkach pojawia się biały nalot. Swobodne oddychanie jest utrudnione, a nalot powoduje, że oddech chorego zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Dodatkowo pojawia się gorączka, która może przekroczyć nawet 38° Celsjusza, a wraz z nią brak apetytu i apatia. Może dojść do pojawienia się mdłości, jednak wymioty lub biegunki są rzadkim przypadkiem przy zachorowaniu na anginę.
Leczenie anginy
Gdy pojawią się wszystkie objawy anginy, lepiej zrezygnować z leczenia choroby jak zwykłego przeziębienia i bez zbędnej zwłoki udać się do lekarza. Nie da się wyleczyć anginy rutinoscorbinem. Niezbędna jest kuracja antybiotykowa. Najczęściej przepisywanymi lekami są tabletki z grupy penicylin, zwłaszcza amoksycylina, a wraz z nimi probiotyki chroniące organizm przed nadmiernym osłabieniem. Aby zmniejszyć gorączkę oraz związany z nią ból głowy, można brać typowe leki na bóle głowy, np. ibuprom, paracetamol. Przydatne będą również płukanki odkażające jamę ustną, odświeżające oddech i zmniejszające nalot na migdałkach.
Domowe leki
Antybiotyki są koniecznością w przypadku anginy, jednak można je wspomagać domowymi sposobami. Do najlepszych należą zioła, które można popijać lub którymi można płukać jamę ustną. Dobrze sprawdza się w tym wypadku szałwia. Napary ziołowe są również dobre do wykonywania ciepłych – ale nie gorących! – kompresów na powiększone węzły chłonne. Szałwia, rumianek albo mieszanka ziołowa zmniejszą obrzęk oraz ból. Nie należy zapominać również o herbacie, ponieważ wysuszone i podrażnione gardło powinno być stale nawilżane. Herbata z dodatkiem miodu lub soku malinowego i cytryny nawilży i odkazi. Podobnie jak w przypadku kompresów powinna być ciepła, lecz nie za ciepła, aby nie podrażnić jamy ustnej.