Symptomy i leczenie owrzodzenia przełyku

Opiekun artykułu: iskaa
Advertising
Symptomy i leczenie owrzodzenia przełyku

Symptomy i leczenie owrzodzenia przełyku

Drapanie w gardle, niechęć do przełykania, przykre odczucia po jedzeniu, brak apetytu, wszystko to powoduje odczuwanie dyskomfortu w codziennym życiu. Okazuje się jednak, że za część takich odczuć odpowiedzialne są nie zmiany chorobowe układu pokarmowego, lecz owrzodzenie przełyku. Rzadko jest to brane pod uwagę, dlatego o chorobie nie mówi się wiele, mimo że warto zacząć.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Owrzodzenie przełyku sprzyja obniżeniu odporności i ryzyku zarażenia się licznymi chorobami, m.in. żółtaczką.

 • Objawy owrzodzenia przełyku

  Objawy owrzodzenia przełyku

  Zanim rozpocznie się leczenie owrzodzenia przełyku, trzeba wiedzieć, jak się objawia, ponieważ to pozwala rozpocząć leczenie. Do objawów należy zaliczyć:
  * piekący ból, który może być odczuwany w jednym miejscu albo w kilku, jako ból przesuwający się;
  * wymioty, związane z występowaniem owrzodzeń,
  * nudności osłabiające organizm,
  * utratę apetytu połączoną z uczuciem pełności, która nie pozwala na pełne spożywanie posiłków,
  * wzdęcia,
  * problemy z przełykaniem.
  Owrzodzenie przełyku powinno być leczone, ponieważ w przeciwnym razie prowadzi do ciągłego zmęczenia, nadmiernego chudnięcia, a nawet rozwoju raka przełyku.

 • Przyczyny owrzodzenia przełyku

  Przyczyny owrzodzenia przełyku

  Nie ma jednej przyczyny pojawienia się owrzodzenia przełyku, ponieważ schorzenie może rozwinąć się na podstawie jednej z następujących przyczyn:
  * palenie,
  * nadmierne przyjmowanie leków przeciwzapalnych,
  * choroba refluksowa, wywołująca owrzodzenie w dolnej części przełyku, w przeciwieństwie do leków, które powodują problem w jego górnej części,
  * zakażenia grzybami i bakteriami,
  * częste wymioty podrażniające błonę śluzową przełyku.

 • Leczenie owrzodzenia przełyku

  Leczenie owrzodzenia przełyku

  Owrzodzenie przełyku powinno być jak najszybciej leczone, choć najpierw niezbędne jest zdiagnozowanie choroby. Można to zrobić poprzez przeprowadzenie badanie endoskopowe umożliwiające zajrzenie do wnętrza przełyku.Choć owrzodzenie brzmi poważnie, większość przypadków choroby nie powoduje konieczności wykonania operacji. Zazwyczaj podaje się chorym leki, które łagodzą obawy, zmniejszają kwasowość substancji w żołądku i nie dopuszczają do kolejnych podrażnień. Dodatkowo mogą być stosowane środki zobojętniające oraz łagodzące, np. mleko, które pokrywają śluzówkę delikatną warstwą ochronną.Tabletki przepisane przez lekarza trzeba przyjmować w pozycji stojącej na 2 godziny przed posiłkiem lub 2 godziny po nim.