Co może oznaczać przewlekły kaszel?
Co może oznaczać przewlekły kaszel?
Przedłużający się, przewlekły kaszel nie jest naturalny dla organizmu. Im dłużej trwa, tym częściej związany jest z przedłużającą się infekcją lub innymi chorobami, które na razie pozostają w ukryciu. Z tego powodu nie wolno bagatelizować kaszlu i trwającego miesiąc pokasływania zbijać słowami „samo przejdzie”. Kaszel jest związany albo z infekcją, albo z bronieniem się organizmu przed nią. Gdy trwa długo, należy wybrać się do lekarza po właściwą diagnozę.
Czym jest długotrwały kaszel?
Zanim oceni się, czy własny kaszel jest długotrwały, czy nie, należy wiedzieć, co to właściwie oznacza. Mocny kaszel, nawet trwając tydzień, będzie wydawał się przedłużającą się męką. Jednak o długotrwałym kaszlu można mówić dopiero wtedy, gdy trwa on od 2 tygodni i więcej, a jego leczenie jest albo bardzo wolne, albo nie ma żadnych efektów, pomimo stosowanych środków leczniczych. Im dłużej trwa, tym bardziej jest niepokojący i męczący dla organizmu. Zazwyczaj stanowi część systemu obronnego układu oddechowego, który zmaga się z jakimś problemem, jednak zdarza się, że to właśnie kaszel rozprowadza infekcję, dlatego gdy nie przechodzi, należy niezwłocznie ocenić, w czym leży problem.
Przeziębienie
Kaszel jest charakterystyczny dla przeziębienia. Zazwyczaj występuje w trakcie jego trwania, razem z katarem oraz gorączką. Powinien minąć wraz zresztą objawów. Jeśli jednak kataru i gorączki nie ma, natomiast kaszel nadal się utrzymuje, świadczy to o niedoleczonym przeziębieniu. W takiej sytuacji warto wybrać się do lekarza. Nie będzie to przesada, ponieważ nie wyleczone do końca przeziębienie sprzyja pojawieniu się kolejnych chorób, które są zdecydowanie poważniejsze niż kilkudniowe przeziębienie.
Problemy płuc
Przewlekły kaszel może przyjmować różne postaci i pojawiać się w różnych momentach – czasami samoistnie, czasami w wyniku nagłego podrażnienia zimnym powietrzem. Kaszel, który pojawia się nagle – napadowo i jest bardzo intensywny, może mieć swoje przyczyny w problemach z oskrzelami lub w astmie. Bardzo często trwający długo kaszel bywa ignorowany i dopiero jego nasilenie do tego stopnia, że nie można spać ani się położyć, skłania do pójścia do lekarza. Często w takiej sytuacji diagnoza jest jedna – zapalenie oskrzeli. Jest to o tyle niebezpieczne, że nie leczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc. W zależności od stopnia nasilenia kaszlu i tym samym zaawansowania choroby stosuje się antybiotyki albo łagodniejsze leki.
Kaszel alergiczny
Przyczyny kaszlu, który trwa bardzo długo, zawsze muszą być zbadane. Poza osłuchaniem płuc przez lekarza powinno się wykonać również testy alergiczne. Alergia to nie tylko plamy na skórze, katar lub łzawiące oczy. Niektóre alergie, zwłaszcza na kurz oraz roztocza znajdujące się w powietrzu, objawiają się kaszlem, wynikającym z podrażnienia dróg oddechowych. Zdiagnozowanie, że przyczyną przewlekłego kaszlu jest alergia, i określenie alergenów pozwala rozpocząć skuteczne leczenie.