Jakie zabiegi są skuteczne w leczeniu zatok?
Jakie zabiegi są skuteczne w leczeniu zatok?
Choroby zatok mogą być nie tylko bolesne, ale uciążliwe. Jeżeli jesteś osobą, która często ma z nimi problemy, łapie infekcje zatok i przy schylaniu się czuje przeszywający ból, to znak, że domowe sposoby to za mało. W takiej sytuacji lepiej zainteresuj się zabiegami, które mogą poradzić sobie z problemem znacznie skuteczniej.
Punkcja zatok
Punkcja zatok obrosła wśród niektórych złą sławą, zapewne z powodu jej częstego wykonywania przez wiele lat. Obecnie jest wykonywana rzadziej, jednak nadal pomaga. Przeprowadza się ją w gabinecie laryngologicznym, przy znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza igłę do nosa i przebija ścianę zatoki, wstrzykując do środka sól fizjologiczną. Dzięki temu może wypłukać ropę. Po jej usunięciu do zatok mogą zostać wprowadzone antybiotyki.
Hydrodebrider
Pod tą trudną nazwą kryje się wypłukiwanie bakterii. Niektóre kolonie bakteryjne nie są łatwe do leczenia metodami farmakologicznymi, co powoduje, że nawracają infekcje zatok. Zabiegu dokonuje się przy użyciu urządzenia zwanego właśnie Hydrodebider. Jest to urządzenie posiadające rurkę z giętką końcówką, którą lekarz wprowadza do nosa pacjenta. Dzięki temu można dokonać przepłukania jamy nosowej i zatok solą fizjologiczną zmieszaną z antybiotykiem. Zabieg ten jest zazwyczaj dokonywany przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego.
Polipektomia
Zdarza się, że problemy z zatokami wynikają z rosnących na błonie śluzowej polipów, które nie pozwalają na ujście wydzieliny. W takiej sytuacji niezbędny jest zabieg operacyjny, czyli polipektomia, wykonywany w znieczuleniu ogólnym i refundowany przez NFZ. Polega on na wycięciu polipów, a czasami na nacięciu błony śluzowej. Trwa niedługo i zapewnia długotrwały efekt.
Korekta przegrody
Krzywa przegroda nosowa – stała lub nabyta – może być przyczyną długich i częstych problemów z zatokami. Wymagana jest wtedy jej korekta, ponieważ skrzywiona przegroda w połączeniu z infekcją albo alergią blokuje zatoki oraz usuwanie się z niej wydzieliny. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym oraz refundowany przez NFZ. Jest przy tym bezpieczny i bardzo pomocny.
Endoskopia
Zabiegiem, który pozwala na skuteczne wyleczenie długotrwałych problemów z zatokami oraz pozbycie się nawracających infekcji, jest endoskopia. Przeprowadza się ją poprzez wsunięcie do nosa endoskopu zakończonego sondą. Pokazuje ona, w którym dokładnie miejscu znajduje się zmiana chorobowa niezbędna do usunięcia. Endoskopia przywraca zatokom prawidłowy mechanizm wentylacji i nie dopuszcza do ponownego gromadzenia się ropy.