Jak wykonać nasiadówkę?

Opiekun artykułu: putol
Advertising
Jak wykonać nasiadówkę?

Jak wykonać nasiadówkę?

Skuteczność nasiadówek w przypadku wielu schorzeń odkryły już nasze babcie. Coraz częściej sięgamy dzisiaj do ich wiedzy i mądrości. Nasiadówki coraz chętniej są stosowane również obecnie. Tym naturalnym sposobem można sobie znakomicie pomóc przy różnych dolegliwościach narządów rodnych i nie tylko. Nasiadówki można stosować po porodzie, gdy jeszcze narządy nie są w pełni wyleczone, a także w razie infekcji prostaty, pochwy i odbytu oraz dróg moczowych. Bywają stosowane w zapaleniu pęcherza moczowego. Wykonuje się nasiadówki, jak sama nazwa wskazuje, siadając w wannie lub dużej misce w gorącej wodzie, bądź przysiadając na krawędzi miski lub wanienki dla niemowlęcia i poddając się działaniu gorących oparów wody.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Specjalne wanienki do nasiadówek są dostępne w większości aptek.

  • Przygotowanie

    Przygotowanie

    Miskę lub wanienkę napełniamy gorącą wodą w takiej ilości, aby zakrywała twoje pośladki i biodra, gdy usiądziesz. Możesz też poddawać się działaniu ciepłej pary. Niektóre osoby stosują naprzemiennie zimną i gorącą kąpiel, która oprócz funkcji leczniczych ma jeszcze pobudzić krążenie i wzmocnić odporność. W tym drugim przypadku należy przygotować nie tylko miskę z gorącą wodą, ale również drugą – z wodą zimną. Stawiamy je obok siebie, by było nam wygodnie i przenosimy się z jednego naczynia do drugiego kilka razy. Tego typu nasiadówki należy stosować regularnie.

  • Postępowanie

    Aby nasiadówki były skuteczne, należy je stosować kilka razy w tygodniu. Tylko systematyczne leczenie daje efekty. Po skorzystaniu z nasiadówki okręcamy ciało ręcznikiem (możemy go wcześniej podgrzać) i przez chwilę w nim pozostajemy, aż ciało całkowicie obeschnie. Nasiadówka powinna trwać około 20 minut, a woda przez cały czas powinna być odpowiednio gorąca. Nasiadówki mogą być stosowane także w przypadku dzieci, warto jednak skonsultować to z lekarzem pediatrą. Zależnie od tego, z jakiego typu schorzeniem mamy do czynienia, możemy stosować nasiadówkę lub nie.

  • Dodatki do kąpieli

    Dodatki do kąpieli

    Do nasiadówek lekarze zalecają czasami dodawanie olejków eterycznych lub octu jabłkowego. W przypadku olejków eterycznych nie chodzi tylko o ich piękny zapach, ale przede wszystkim o funkcje lecznicze. Należy zapoznać się z całą ich gamą i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Olejek stosujemy zależnie od schorzenia, przy określonych dolegliwościach są stosowane olejki na bazie ziół. Przy grzybicy pochwy jest skuteczny ocet winny jabłkowy. Na dużą miskę gorącej wody dodajemy kilka łyżek stołowych. Przy innych stanach chorobowych zalecana jest kąpiel z dodatkiem soli.