Jakie pieczywo jest najzdrowsze?
Jakie pieczywo jest najzdrowsze?
Chleb od zawsze pojawiał się na naszych stołach. Wypiekany w domu według tradycyjnych receptur był podstawą codziennej diety, a bywało i tak, że nie wystarczało go, by zaspokoić potrzeby rodziny. Dziś mamy ogromny wybór pieczywa i nie zawsze wiemy, na co się zdecydować. Nie wszystkie wypieki są takiej samej wartości, a niektóre mogą nawet zawierać szkodliwe składniki – substancje poprawiające smak, spulchniacze czy konserwanty. Poza tym osoby uczulone na gluten nie mogą spożywać produktów przygotowanych z mąki pszennej czy żytniej, a więc zwykłe bułki czy chleb są dla nich szkodliwe. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie pieczywo jest najzdrowsze.
Dieta bezglutenowa
Uczulenie na gluten powoduje, że należy wykluczyć z diety zboża, których ziarno zawiera to białko, a więc pszenicę, żyto, owies i jęczmień. Na rynku dostępna jest jednak mąka bezglutenowa i można z niej przygotowywać pieczywo dla osób z alergią, tak więc nie są one skazane na życie bez chleba. Wybór jest jednak ograniczony do produktów przygotowanych z odpowiednich składników. Łatwo jest je rozpoznać – na opakowaniu znajduje się symbol przekreślonego kłosa.
Pieczywo pszenne
Biały chleb czy pszenne bułeczki są bardzo smaczne, ale nie należy pomijać w diecie innych rodzajów pieczywa. Jeśli będziemy jeść wyłącznie delikatne pieczywo z oczyszczonej białej mąki, pozbawimy organizm wielu witamin i składników mineralnych, które są w pełnym ziarnie. Dlatego warto sięgnąć po pieczywo pszenne razowe, przygotowane z mąki z pełnego przemiału. Taka mąka zawiera drobno zmielone ziarno razem z otrębami. Bardzo zdrowe jest pieczywo typu graham, zawierające grubo zmielone otręby, a tym samym dużo błonnika. Znaną od dawna, bardzo zdrową odmianą pszenicy jest orkisz. Wypieki z mąki orkiszowej zawierają dużo białka i błonnika.
Pieczywo żytnie
Pieczywo żytnie wypiekane jest z mąki żytniej. Jeśli została ona oczyszczona, wypiek jest delikatny, ale pozbawiony wielu składników ziarna. Chleb żytni razowy, czyli z pełnego przemiału, ma wiele wartości odżywczych. Im grubiej zmielone ziarno, tym chleb jest cięższy, twardszy i ciemniejszy, ale jednocześnie zdrowszy. Z grubo zmielonej mąki żytniej wypieka się także pumpernikiel. Zawiera on dodatek miodu, melasy i słodu. Ma dużą wartość kaloryczną (jedna kromka zawiera około 100 kalorii). Bardzo często wypieka się chleb z mąki pszennej z dodatkiem żytniej – takie pieczywo jest zdrowsze niż czysto pszenne, a jednocześnie lekkostrawne.
Na drożdżach czy na zakwasie?
Chleb na zakwasie jest zdrowszy niż ten zawierający drożdże, gdyż wspomaga rozwój właściwej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Niestety, przygotowanie chleba na zakwasie dłużej trwa, a więc takie pieczywo jest droższe. Dlatego wielkie piekarnie przygotowują duże ilości taniego chleba, do którego wypieku używają drożdży i różnych przyspieszaczy. Szczególnie niezdrowe (i niezbyt smaczne, zwłaszcza drugiego dnia) jest pieczywo z gotowej mrożonej masy z dodatkiem drożdży, dostępne w supermarketach. Piękny zapach świeżego chleba, który nas tak kusi, jest rozpylany w sprayu.