Gastroskopia – jak się do niej przygotować?

Opiekun artykułu: marysia
Advertising
Gastroskopia – jak się do niej przygotować?

Gastroskopia – jak się do niej przygotować?

Układ pokarmowy wyjątkowo często cierpi z powodu różnych chorób, które nie pozwalają mu prawidłowo funkcjonować. Czasami nie dają one żadnych objawów, czasami niewielkie, a czasem są to schorzenia, które mogą być dziedziczone. Żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości co do stanu przewodu pokarmowego, żołądka, a nawet przełyku konieczne jest wykonanie gastroskopii. Nie jest to najprzyjemniejsze z badań, jednak często to dzięki niemu diagnozuje się w zalążku choroby, które mogłyby być niebezpieczne dla życia.

Advertising
Advertising
  • Czym jest gastroskopia?

    Czym jest gastroskopia?

    Gastroskopia jest uznawana za badanie profilaktyczne, które zaleca się wykonywać raz na 3 – 5 lat w ramach sprawdzenia, czy układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo. Głównym zadaniem gastroskopii jest ocena stanu przełyku, żołądka oraz początku dwunastnicy pod kątem prawidłowego stanu i wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego i elastyczności ścian przewodu pokarmowego. W czasie badania jest możliwe pobranie materiału do przeprowadzania badania histopatologicznego. Dzięki temu można ocenić, czy nie zachodzą żadne zmiany nowotworowe. Pobranie próbki dotyczy przede wszystkim osób, które są zagrożone wystąpieniem nowotworu z powodu jego występowania w rodzinie.Samo badanie przeprowadzane jest przy pomocy giętkiej rurki (endoskopu), która jest wielkości małego palca i zostaje wprowadzona do żołądka przez usta.

  • Jedzenie i picie przed badaniem

    Badanie powinno być wykonywane na pusty żołądek, jednak w zależności od terminu badania czas bez jedzenia i picia jest inny.Jeżeli badanie odbywać się będzie w godzinach rannych, wówczas tego dnia nie wolno nic jeść, pić, palić papierosów ani żuć gumy. Konieczne jest zjawienie się w gabinecie z całkowicie pustym żołądkiem.Jeżeli badanie będzie odbywało się w środku dnia lub po południu, przed badaniem nie wolno jeść ani pić przez 6 – 8 godzin. Nie wolno również palić papierosów oraz żuć gumy, aby nie doszło do zmiany koloru ścian żołądka.

  • Badanie i leki

    Badanie i leki

    Osoby przyjmujące leki związane z przewlekłymi chorobami, np. nadciśnienie tętnicze, padaczka, choroby serca, nie muszą rezygnować z przyjęcia tabletek przed badaniem. Należy je wziąć, tak jak zawsze, ale popić jedynie kilkoma łyżkami wody, a nie całą szklanką napoju. Jeśli którykolwiek z przyjmowanych leków obniża krzepliwość krwi, niezbędne jest przekazanie tej informacji lekarzowi prowadzącemu badanie.

  • Badanie cukrzyków

    Badanie cukrzyków

    W nieco trudniejszej sytuacji znajdują się osoby cierpiące na cukrzycę, chociaż nie oznacza to, że gastroskopia w ich przypadku nie jest możliwa. Muszą jednak koniecznie poinformować lekarza o swojej przypadłości.Podobnie muszą postąpić kobiety w ciąży oraz karmiące. Dla nich, tak samo jak dla osób chorujących na cukrzycę, mogą być przygotowane inne zalecenia dotyczące przygotowania się do badania.