Przyczyny szkodliwości cukru

Opiekun artykułu: pawlaq
Advertising
Przyczyny szkodliwości cukru

Przyczyny szkodliwości cukru

Ciastka, ciastka, ciasteczka, czekolady, słodzona kawa i herbata… wydaje się, że pozwolenie sobie na łyżeczkę cukru kilka razy dziennie nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji, jednak jest wręcz przeciwnie. Cukier i sól nazywane są białą śmiercią. Być może jest to zbyt radykalne stwierdzenie, nie da się jednak ukryć, że cukier ma niekorzystny wpływ na organizm, zwłaszcza jeżeli jest spożywany w nadmiarze.

Advertising
Advertising
  • Niekorzystny indeks

    Niekorzystny indeks

    Organizm pracuje prawidłowo, gdy wszystkiego ma pod dostatkiem, gdy nie ma niedoborów żadnych składników ani żadnych problemów z wykonywanymi procesami. Po zjedzeniu cukru podnosi się gwałtownie ilość glukozy we krwi. To łączy się z sygnałem dla trzustki, że należy rozpocząć wzmożoną pracę. Dzieje się tak ze względu na to, że cukier posiada jeden z najwyższych indeksów glikemicznych. Jednak tak samo szybko, jak ilość glukozy podnosi się, szybko opada, mogąc prowadzić do hipoglikemii, gwałtownego głodu oraz niebezpiecznych dla zdrowia reakcji organizmu.

  • Cukier i grzyby

    Cukier i grzyby

    Większość osób przynajmniej raz w życiu miała do czynienia z grzybicą – paznokci, stóp, a w przypadku kobiet – z grzybicą pochwy. Za każdym razem, kiedy pojawiał się taki problem, lekarz zalecał zmianę diety i wyłączenie z niej cukru. Jest on bowiem głównym żywicielem grzybów, które potrzebują go do rozwoju i namnażania się. Jeżeli ogranicza się cukier tylko do niezbędnego minimum, wówczas nie tylko łatwiej wyleczyć się z grzybicy, ale również łatwiej jest ustrzec się przed zachorowaniem, ponieważ ciało, w którym nie ma nadmiaru cukru, nie jest dobrym środowiskiem do rozwoju tego rodzaju infekcji.

  • Cukier i próchnica

    Cukier i próchnica

    Przestrzeganie dzieci i nie tylko dzieci przed tym, żeby nie objadać się słodkim, bo to psuje zęby, znane jest od lat. Cukier jest jedną z poważniejszych przyczyn próchnicy zębów, która może działać destrukcyjnie dla całego uzębienia. Jeżeli jest to powiązane z brakiem prawidłowej higieny jamy ustnej, wówczas o zachorowanie nietrudno. Nieleczona próchnica, pogłębiana kolejnymi dawkami cukru, czyni głębokie zmiany w zębie aż do korzenia i może stać się nawet powodem zakażenia krwi.

  • Nadmiar kilogramów

    Nadmiar kilogramów

    Nie na darmo wszystkie diety zachęcają do odstawienia cukru i słodyczy bądź zamienienia ich na owoce raz dziennie. Glukoza zawarta w cukrze jest głównym składnikiem odpowiedzialnym za pojawianie się fałdek na brzuchu. Jest bardziej szkodliwa niż tłuszcze. Jest to związane przede wszystkim z tym, że organizm nie potrzebuje bardzo dużo cukru do funkcjonowania i kiedy dostarcza się go zbyt wiele, nie ma co z nim zrobić i odkłada w postaci dodatkowych centymetrów na całym ciele.

  • Osłabienie umysłu

    Wiele osób uważa, że jedzenie cukru wspomaga mózg, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Owszem, odrobina cukru jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania umysłu, jednak jedzenie zbyt wielkiej ilości sprawia, że mózg jest leniwy, ospały, wręcz otępiały. Osoba, która spożywa go w nadmiarze, może być albo bardzo senna i apatyczna, a może stawać się również pobudzona, jednak jej procesy myślowe wcale nie są w takim stanie lepszej jakości.