Jak sobie poradzić z otwarciem słoika?
Jak sobie poradzić z otwarciem słoika?
Często zdarza się, że słoik z jakąś smakowitą zawartością jest tak szczelnie zamknięty, że nie możemy odkręcić przykrywki i szukamy kogoś silniejszego, by udzielił nam pomocy. Często jednak słoik jest uparty i nie ustępuje. Trudno jest zwłaszcza wtedy, gdy słodka i lepka zawartość zalepiła gwint słoika i przywarła do przykrywki.
Nie próbuj podważać przykrywki nożem o ostrym czubku, może się on ześlizgnąć i cię poważnie skaleczyć.
Nigdy nie zabieraj się do otwierania słoika, jeśli przed chwilą posmarowałeś ręce kremem albo miałeś w kuchni do czynienia z czymś tłustym.
Rozhermetyzowanie słoika
Sposób błyskawiczny i bardzo skuteczny. Potrzebny jest do tego niezbyt delikatny nóż o zaokrąglonym czubku. Podważamy nim przykrywkę w kilku miejscach, aż usłyszymy syk dostającego się do słoika powietrza. Teraz otwarcie słoika jest już bardzo łatwe. Jedyną wadą metody jest to, że przykrywka po takim zabiegu nie nadaje się już do zastosowania, ale przykrywki do słoików można kupić i nie jest to wielki problem.
Podobnie działa ostukiwanie bokiem przykrywki o blat kuchenny czy stół. Pomóc może również mocne uderzenie dłonią w dno słoika.
Wykorzystaj tarcie
Otwieranie opornego słoika jest często utrudnione przez to, że zmęczona dłoń nam się poci i ślizga się po przykrywce. Żeby tego uniknąć, potrzebujemy warstwy izolującej. Wystarczy chwycić przykrywkę przez wilgotną szmatkę albo założyć gumową rękawiczkę. Inny ciekawy sposób to założenie szerokiej gumki na przykrywkę i na słoik.
Wykorzystaj gorącą wodę
Słoik wstawiamy do garnka z gorącą wodą. Słoik wstawiony do gorącej wody traci szczelność (podobna metoda posłużyła wcześniej do jego zamknięcia).
Użyj narzędzi
W sprzedaży dostępne są specjalne otwieracze do słoików. Dostosowane są one do różnych rozmiarów przykrywek i działają na zasadzie dźwigni. Takie narzędzie otworzy nawet najbardziej uparty słoik.