Jak zamienić słoik w lampę solarną?
Jak zamienić słoik w lampę solarną?
O lampach solarnych można mówić wiele. Jak wiadomo, są dobre, bo ekologiczne. A skoro należą do produktów przyjaznych dla naszej planety i środowiska, zawsze będą polecane klientom. Jeżeli mamy być szczerzy – te najmniejsze i najkrócej świecące możesz dostać za śmiesznie małe pieniądze. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a w tym przypadku również z wyglądem. Jeżeli potrzebujesz czegoś, co jednocześnie będzie ładnie świeciło i ciekawie wyglądało w ogrodzie, przydałoby się zastanowić nad samodzielnym wykonaniem lamp solarnych. Skoro czytasz ten artykuł, to zapewne również męczy cię ta myśl. Jeżeli nie pasują ci zwykłe lampy, które możesz kupić w sklepie, zrób własne lampy solarne i wykorzystaj do tego słoiki. Brzmi nieco dziwnie? Zapewniam cię jednak, że przygotowanie lamp solarnych ze słoików nie będzie niczym trudnym. A dokładne informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Do przygotowania lampionów będą ci potrzebne:
Demontaż lamp solarnych
Pierwszym etapem pracy przy lampionach będzie przygotowanie lamp solarnych. Musisz je całkowicie zdemontować po wyjęciu ich z opakowania. Bardzo ważnym momentem jest oddzielenie mechanizmu baterii słonecznej wraz z diodą od reszty lampy. Poz żadnym pozorem nie możesz go uszkodzić, gdyż wtedy stanie się całkowicie bezużyteczny. Najlepszym narzędziem do tej pracy będzie ostry nóż.
Montowanie panelu słonecznego
Teraz będzie ci potrzebne wieczko od słoika. Oddzielony w poprzednim kroku mechanizm musisz przymocować po wewnętrznej stronie zakrętki. Wystarczy ci do tego najzwyklejszy klej typu „Kropelka”. Zwróć uwagę na to, by panel przylegał do wieczka. W ten sposób o wiele łatwiej przyjdzie mu wyłapywanie światła słonecznego. Odczekaj chwilę, by klej wysechł. Dla pewności nie zamykaj od razu słoika.
Malowanie wnętrza lampionu
Ten krok jest bardzo przyjemny. Polega na pomalowaniu wnętrza słoika. Żeby wszystko ładnie i ciekawie wyglądało, chcemy uzyskać efekt „zamarzniętego” szkła. Będzie ci do tego potrzebna farba w sprayu typu „Frosted Glass Finish”. Na rynku polskim możesz znaleźć kilka odpowiedników, więc możesz kupić dowolny produkt. Wnętrze słoika pomaluj zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj o tym, żeby pod żadnym pozorem nie malować wieczka farbą.
Ciąg dalszy dekoracji wnętrza słoika
Gdy będziesz mieć pewność, że farba już wyschła, możesz przejść do dalszego dekorowania wnętrza lampionu. Dobrze jest umieścić tam kolorową bibułę lub kalkę. Dzięki temu uzyskasz bardzo ładny kolor, w którym będzie świeciła twoja lampa. Możesz również umieścić we wnętrzu słoika szklane kamyki o różnych kolorach. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, możesz pominąć proces malowania i oklejania bibułą.
Gotowa lampa
Niektóre mechanizmy lamp solarnych mogą wymagać użycia baterii AA. Jeżeli zakupione przez ciebie również będą tego potrzebowały, po prostu umieść je w odpowiednim miejscu. Następnie zamknij słoik. Jeżeli masz taką ochotę, możesz udekorować swoją lampę również od zewnątrz, np. używając farb do szkła. Teraz wystarczy ustawić wszystkie słoiki, które udało ci się udekorować, w nasłonecznionym miejscu i poczekać do wieczora. Po zapadnięciu zmroku efekt twojej pracy będzie wyglądać niesamowicie.