Jak ułożyć podłogę z płytek ceramicznych?
Jak ułożyć podłogę z płytek ceramicznych?
Podłoga z płytek ceramicznych jest sprawdzonym rozwiązaniem zarówno w kuchni, jak i łazience. Aby jednak była estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości, musi być właściwie położona. Błędy popełnione podczas pracy powodują, że podłoga niszczy się, płytki pękają i odpadają, wykruszają się fugi. Aby uniknąć takich problemów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak ułożyć podłogę z płytek ceramicznych, dowiesz się z tego artykułu.
Płytek ceramicznych nie trzeba moczyć przed klejeniem. Było to konieczne kiedyś, współczesne zaprawy klejowe tego nie wymagają.
Aby uniknąć odpadania i pękania płytek podłogowych, na styku podłogi i ścian oraz podłogi ceramicznej i wykonanej z innego materiału należy pozostawić szczeliny dylatacyjne. Dzięki temu podłoga, rozszerzając się pod wpływem ciepła, nie uszkodzi się. Dylatacja jest szczególnie istotna w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.
Przygotowanie podłoża
Właściwe przygotowanie podłoża to podstawa sukcesu podczas układania płytek ceramicznych. Podłoże musi być suche, równe i czyste. Należy je odtłuścić i usunąć pozostałości starych zapraw klejowych. Podłoże nie powinno też łuszczyć się ani pękać. Jeżeli tak się dzieje, kruche, uszkodzone warstwy należy skuć, a ubytki uzupełnić. W razie wystąpienia bardzo dużych nierówności trzeba użyć zaprawy samopoziomującej. Wyrównane i odkurzone podłoże przed położeniem płytek ceramicznych należy zagruntować.
Przygotowanie zaprawy klejowej
Zaprawę klejową należy przygotować zgodnie z przepisem na etykiecie, starannie odmierzając proporcje wody i preparatu. Nie powinno się przygotowywać kleju „na oko”, gdyż niewłaściwe proporcje powodują, że traci on swoje właściwości. Zaprawę klejową należy starannie wymieszać. Można to zrobić ręcznie lub użyć specjalnej końcówki montowanej na wiertarce elektrycznej. Po kilku minutach należy wymieszać zaprawę ponownie.
Przyklejanie płytek
Aby przykleić płytki ceramiczne do podłoża, należy posmarować klejem zarówno spodnią część płytki, jak i podłoże. Jednorazowo przygotowujemy do przyklejenia powierzchnię około 1 metra kwadratowego. Warstwa kleju nie może być zbyt cienka, gdyż wtedy powstają pod płytką puste przestrzenie. Podczas użytkowania może dostawać się tam woda, co powoduje odpadanie płytek, które jednocześnie mogą pękać pod naciskiem. Kleju trzeba nałożyć tyle, by po przyciśnięciu płytki wyszedł on bokami. Nadmiar zaprawy usuwa się ze szczelin między płytkami.
Zaplanowanie ułożenia płytek
Ułożenie płytek należy starannie zaplanować, szczególnie jeśli mamy zamiar zastosować modny układ diagonalny (płytki schodzą się ze ścianą pod kątem 30 i 60 stopni) albo karo (45 stopni). Płytki kładzione na styku ze ścianą będą wymagały przycięcia, ale odpowiednie rozplanowanie ich ułożenia może zredukować liczbę koniecznych cięć. Podczas układania płytek trzeba korygować ich położenie za pomocą poziomicy. Ewentualne odchylenia od poziomu korygujemy, uderzając lekko gumowym młotkiem.
Spoinowanie
Spoinowanie płytek można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Warto sprawdzić na opakowaniu, jak szybko schnie dana zaprawa klejowa. Zbyt wczesne rozpoczęcie fugowania może spowodować, że masa do spoinowania zabarwi się od kleju. Aby fugi były równe, umieszczamy między płytkami specjalne krzyżyki, które usuwa się po wyschnięciu kleju i przed rozpoczęciem spoinowania. Dzięki tym elementom zachowane zostają równe odległości między płytkami. Po wypełnieniu spoin nadmiar masy usuwa się za pomocą wilgotnej gąbki.