Urządzanie małego mieszkania – kilka prostych trików

Opiekun artykułu: kgrzywna
Advertising
Urządzanie małego mieszkania – kilka prostych trików

Urządzanie małego mieszkania – kilka prostych trików

Urządzenie małej kawalerki czy jednopokojowego mieszkania wymaga starannego przemyślenia, aby uzyskać funkcjonalne i estetyczne wnętrze, w którym żyje się wygodnie. Bardzo istotny jest nie tylko wybór odpowiednich mebli oraz ich ustawienie, ale także aranżacja okien, wykończenie podłóg czy wybór sprzętu AGD. Kilka prostych trików przedstawionych w tym artykule pomoże ci zaaranżować niewielkie mieszkanie.

Advertising
Advertising
  • Nie bądź chomikiem

    Nasze mieszkania spełniają wiele różnych funkcji. Tu odpoczywamy, przygotowujemy posiłki, śpimy, pracujemy, przechowujemy różne rzeczy, pierzemy odzież, myjemy się… Na niewielkiej powierzchni potrzebujemy zgromadzić konieczne sprzęty i akcesoria, a powinno pozostać jeszcze miejsce dla nas. Szybko okazuje się, że jednym z poważniejszych problemów w małym mieszkaniu jest przechowywanie. Zanim zainwestujemy w kolejną szafkę, półkę czy pawlacz, powinniśmy przejrzeć swoje ruchomości i zrobić rachunek sumienia – bo naprawdę nie wszystkie te rzeczy są nam potrzebne. Niektórych nie używamy latami, ale ciągle mają dla nas wartość sentymentalną albo „mogą się przydać”. Mamy wybór – przestronne mieszkanie bez tych wszystkich skarbów albo życie w magazynie.

  • Dbaj o porządek

    Dbaj o porządek

    W niewielkim mieszkaniu trzeba perfekcyjnie dbać o porządek. Każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce, nic nie powinno wędrować z półki na półkę, by w końcu wylądować na szafie. Dlatego wykorzystanie przestrzeni do przechowywania należy bardzo starannie zaplanować, uwzględniając także to, jak często używamy danej rzeczy. Jeśli tylko przed świętami, może sobie stać z tyłu na najwyższej półce. Kupując nowy sprzęt, powinniśmy rozważyć, czy mamy dla niego miejsce – jeśli nie bardzo, zastanówmy się, czy zakup jest konieczny. Może nie trzeba być minimalistą i rezygnować ze wszystkiego, ale umiar może być naprawdę wskazany.

  • Zapomnij o kątach

    Mamy zwyczaj umieszczać rzeczy, z którymi nie ma co zrobić, w różnych kątach, za drzwiami, obok regału czy szafy, za zasłoną koło drzwi balkonowych. To bardzo utrudnia sprzątanie i powoduje, że mieszkanie wydaje się jeszcze bardziej ciasne. Należy staranniej przemyśleć kwestię przechowywania i znaleźć tym zawalidrogom inne miejsce.

  • Tapczan to nie magazyn

    Schowek na pościel wydaje się wspaniałym miejscem, żeby pochować to, co gdzie indziej się nie mieści. Takiego rozwiązania również należy unikać. To jest miejsce na pościel, która nie powinna być ciasno zwinięta, lecz rozłożona. A poza tym w takim zbiorowisku przedmiotów gromadzi się kurz.

  • Problem z małym AGD

    Problem z małym AGD

    Gdy wnęka kuchenna jest mała, a my chcemy zmieścić na blacie mikrofalówkę, ekspres do kawy i jeszcze inne kuchenne utensylia, ograniczymy znacznie powierzchnię przeznaczoną do prac kuchennych, utrudnimy sobie zachowanie czystości i zwyczajnie zagracimy kuchnię. Rozwiązaniem może być zabudowa wysoka – szafka, w której zmieszczą się te wszystkie urządzenia i zyskamy do nich swobodny dostęp. W kuchni będzie przestronniej i zyska na tym estetyka. Postawienie szafki cargo zamiast tradycyjnej szafki kuchennej rozwiąże problem przechowywania w kuchni produktów spożywczych albo naczyń. Trzeba tylko odpowiednio zaaranżować przestrzeń, aby wysokie szafki za bardzo nie przytłoczyły pomieszczenia.