Oświetlenie w domu – jak je czyścić?

Opiekun artykułu: emopunk
Advertising
Oświetlenie w domu – jak je czyścić?

Oświetlenie w domu – jak je czyścić?

Oświetlenie mieszkania jest bardzo ważne, pełni nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną. Odpowiednia aranżacja oświetlenia nadaje wnętrzu charakter. Nie powinno się jednak zapominać, że rozjaśniające nasze pomieszczenia lampy, kinkiety i abażury należy regularnie czyścić, gdyż ma to ogromny wpływ na wygląd naszego domu. Natomiast czyszczenie o elementów oświetleniowych nie jest proste – na ogół znajdują się wysoko i są mało dostępne, poza tym wykonuje się je z bardzo różnych i często delikatnych materiałów.

Advertising
Advertising
  • Po pierwsze – bezpieczeństwo

    Jeśli zamierzamy zabrać się za czyszczenie żyrandola, lampy czy jakiegokolwiek elementu oświetleniowego, który znajduje się wysoko, musimy użyć składanej drabinki. Wspinanie się po piramidzie z krzeseł i stołków jest niebezpieczne. Należy przygotować sobie potrzebne przybory, włożyć wygodne buty (na przykład tenisówki) i wyłączyć światło, a jeżeli mamy zamiar do mycia demontować elementy lampy – powinniśmy także na chwilę wyłączyć prąd.

  • Problem z owadami

    Problem z owadami

    Lampy się kurzą i trzeba je regularnie czyścić. Nic nie wygląda jednak tak paskudnie, jak kolekcja martwych owadów w kloszu lampy czy żyrandola. Dlatego trzeba je stamtąd usuwać. Szklane elementy najlepiej zdemontować i umyć w wodzie z dodatkiem łagodnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Można je nabłyszczyć wodą z octem. Klosze suszymy na miękkim ręczniku, delikatnie polerujemy i montujemy z powrotem. Truchła owadów niestety pozostają na żarówkach, między zwojami świetlówek czy w oprawach kloszy. Najlepiej usunąć je stamtąd za pomocą odkurzacza (okrągła szczotka z włosiem lub końcówka do kaloryferów będzie akurat). Będzie potrzebna pomoc – rura odkurzacza nie sięga tak wysoko i ktoś powinien nam go potrzymać. Ewentualnie możemy postawić go wyżej na jakimś meblu, ale wtedy trzeba ostrożnie się z nim obchodzić, by go nie strącić na podłogę.

  • Zakurzone abażury

    Zakurzone abażury

    Czyszczenie abażurów z kurzu to prawdziwe wyzwanie, ponieważ na ogół są one tak wykonane, że świetnie chwytają kurz, natomiast są delikatne i można je łatwo uszkodzić. W zasadzie powinno się czyścić abażury na sucho. Można je delikatnie wytrzepać, użyć odkurzacza albo miotełki do kurzu. Jeśli pozostały ślady kurzu, można posłużyć się wilgotną ściereczką. W przypadku niektórych materiałów kurz może się jednak wtedy rozmazać. Lepsze będą nasączane specjalnymi preparatami jednorazowe chusteczki do czyszczenia różnych powierzchni. Pyłki i sierść zwierząt można usunąć za pomocą rolek papieru pokrytego jednostronnie warstwą kleju.

  • Podstawy i oprawy

    Podstawy i oprawy

    Lampy, uchwyty kinkietów czy oprawy żyrandoli również się brudzą. Powinno się je odkurzać podczas każdego sprzątania. Jeśli są wysoko, pomocna będzie szczoteczka do kurzu zamocowana na teleskopowym uchwycie. Te, które są dostępne, warto przecierać chusteczkami nasączanymi płynem, który ma właściwości antyelektrostatyczne. Wtedy elementy te nie będą tak przyciągały kurzu. Niedostępne miejsca można łatwo oczyścić miękkim pędzelkiem. Elementy drewniane warto co jakiś czas przetrzeć płynem do konserwacji mebli drewnianych, a metalowe preparatem odpowiednim dla danego metalu.