Jak odmienić wygląd swojego mieszkania?

Opiekun artykułu: domika
Advertising
Jak odmienić wygląd swojego mieszkania?

Jak odmienić wygląd swojego mieszkania?

Jeśli przestało ci się podobać twoje mieszkanie i nie czujesz się w nim komfortowo, nadszedł czas na zmiany. Nie musisz planować od razu kosztownego generalnego remontu. Kilka ciekawych pomysłów i trochę pracy wystarczy, by odmienić twój dom. Wśród podanych tu przykładów na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Aranżację mieszkania można przygotować w programie komputerowym do projektowania wnętrz.

 • Zacznij od inspiracji

  Zacznij od inspiracji

  Zastanawiasz się, jak odświeżyć swoje mieszkanie, nadać mu nowy wyraz? Zainteresuj się najnowszymi trendami w urządzaniu wnętrz. Jest bardzo wiele czasopism na ten temat, ciekawe informacje znajdziesz również w Internecie. Na pewno aranżacje, które zobaczysz, podsuną ci jakiś pomysł. Zwracaj uwagę na kolorystykę ścian i sufitów, meble, zwłaszcza różne półeczki i inne ciekawe rozwiązania, tkaniny i dodatki. Jeśli coś ci się szczególnie spodoba, zachowaj zdjęcie, żeby jeszcze do niego wrócić.

 • Zrób porządki

  Zrób porządki

  Zanim zaczniesz na nowo upiększać swoje mieszkanie, zrób porządny remanent. Na pewno nagromadziłeś sporo niepotrzebnych rzeczy. Pozbądź się ich, oddaj, sprzedaj – zyskasz miejsce na coś nowego. Przyjrzyj się uważnie sprzętom, które są co prawda sprawne, ale za nimi nie przepadasz albo ci się znudziły. Może mógłbyś je wymienić? Zrób listę mebli i urządzeń, które ewentualnie zmienisz na inne.

 • Przygotuj plan

  Przygotuj plan

  Najpierw przemyśl ustawienie mebli w twoim mieszkaniu. Do tego potrzebny ci będzie jego plan. Na papierze w kratkę narysuj rzuty wszystkich pomieszczeń. Przed narysowaniem planu wymierz je starannie. Zaznacz na planie, gdzie są okna, drzwi i kaloryfery oraz meble wbudowane na stałe. Drzwi rysuj otwarte i zaznacz, w którą stronę się otwierają (uwzględnij także drzwi balkonowe i drzwi od ściennej szafy). Aby rysunek był czytelny, przyjmij, że 1 cm na twoim planie będzie odpowiadał 20 cm w rzeczywistości.

  Kiedy plany pomieszczeń są już gotowe, czas je umeblować. Naklej kartkę w kratkę na tekturkę, na przykład od kalendarza. Teraz narysuj rzuty posiadanych regałów, wolnostojących szaf, łóżek, kanap, stołów itp. (na przykład metrowa szafa o głębokości 60 cm to na twoim rysunku prostokąt 5 cm na 3 cm). Kiedy już wszystko narysujesz i podpiszesz (żeby się w tym nie pogubić), wytnij prostokąciki. Jesteś gotowy do projektowania.

 • Meblujemy na nowo

  Meblujemy na nowo

  Na papierze możesz swoje meble przesuwać bez wysiłku z pokoju do pokoju. Wypróbuj różne ustawienia. Zapomnij o tym, jak sprzęty do tej pory stały. Może wpadnie ci do głowy jakiś nowatorski pomysł? Pamiętaj jednak, że drzwi do szafek muszą się otwierać, nie można zastawiać okien czy drzwi. Nie ustawiaj też koło siebie mebli różnej wysokości.

  Szukając nowych rozwiązań dla przestrzeni twojego mieszkania, pamiętaj, że wiele elementów możesz wymienić bądź dostosować. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć, zmieniając fronty szafek kuchennych. Wystarczy je starannie pomalować albo wykorzystać kolorowe okleiny. Stary, uszkodzony kredens, stojący w piwnicy, można odnowić i zrobić z niego ozdobę kuchni w rustykalnym stylu. A może warto dokupić jakiś drobiazg, którego wyraźnie brakuje w pokoju, który właśnie w wyobraźni urządzasz? Kilka półek umieszczonych we właściwym miejscu potrafi zdziałać cuda.

 • Nowe kolory i wzory

  Nowe kolory i wzory

  Najszybciej odnowisz wygląd swojego mieszkania, używając farb. Nie musisz malować całych pomieszczeń. Wystarczy zaakcentować fragment ściany albo przemalować sufit. Możesz zdecydować się na farby strukturalne – pomieszczenie nabierze zupełnie nowego wyrazu. Ciekawy efekt uzyskasz także dzięki tapetom. Możesz pokryć tapetą wszystkie ściany w pokoju, jedną albo tylko pewien określony fragment. Ciekawe wnętrze powstanie, kiedy użyjesz fototapety – dostępne są najrozmaitsze wzory. A może masz pomysł, jaki wzór pasowałby do twojej ściany? Możliwości aranżacji są nieograniczone. Uruchom swoją fantazję!Można też zmienić wystrój podłogi – pomalować ją, pokryć nową wykładziną czy wymienić dywan. Koniecznie przyjrzyj się tapicerce swoich kanap i foteli. Tu też można wiele osiągnąć dzięki nowym pomysłom. Warto też zająć się wystrojem okien – może pora i tu coś zmienić?

 • Dodatki

  Dodatki

  Tutaj możesz zmieniać wszystko – w dodatku bardzo łatwo. Może warto zmienić oświetlenie w mieszkaniu? Pamiętaj, że najlepiej odpoczywa się przy świetle rozproszonym, a pracuje przy skupionym. Dużo daje wprowadzenie do pomieszczenia oświetlenia bocznego.

  Twoje mieszkanie może niesamowicie dużo zyskać dzięki ciekawym drobiazgom z ceramiki, kolorowym poduszkom, wiklinowym koszom, powieszonym na ścianie plakatom. Obrazy, grafiki, ładnie oprawione zdjęcia też odmienią twoje wnętrze.

Popularne tagi
 • jak urządzić domowe biuro
 • aranżacja
 • pokój dla dziewczyny
 • jak urządzić małą łazienkę
 • świetlówka
 • mieszkanie
 • wnętrze
 • jak zrobić kącik nauki dla dziecka
 • wyspa w kuchni
 • jak ułożyć podłogę z płytek ceramicznych
 • dekoracja wnętrz
 • oświetlenie do małego pokoju
 • korki po winie
 • co można zrobić ze słoików
 • jak udekorować ogród