Jaki kolor wykorzystać w aranżacji kuchni?
Jaki kolor wykorzystać w aranżacji kuchni?
Kuchnia to bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, pomieszczenie w domu. Tu często spotyka się cała rodzina, spożywa się posiłki, rozmawia. Wybór koloru ścian do kuchni jest bardzo ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że kolor wpływa na nasz nastrój. Mody są różne, a w magazynach wnętrzarskich można zobaczyć kuchnie w bardzo różnych tonacjach kolorystycznych. Są kuchnie sterylnie białe i z elementami czerni, pastelowe i w mocnych nasyconych barwach. Jeśli nie wiesz, jaki kolor wybrać do kuchni, pomogą ci porady zawarte w tym artykule.
Co jest ważne?
Wybierając kolor do kuchni, nie decyduj się na taki, który jest modny i ekstrawagancki. Moda minie, a tobie pozostaną różowe fronty szafek, na które nie możesz patrzeć. Raczej zdecyduj się na kolor neutralny – biele, szarości, beże. Takie kolory nie znudzą ci się tak prędko i stanowią idealne tło. Bardzo ważne w kuchni są dodatki, ale uważaj, by przez swoją krzykliwość nie zdominowały wnętrza.
Czerwony
Ciepły kolor, który pobudza apetyt i czyni wnętrze przytulnym, ale jednocześnie optycznie je zmniejsza. Zestawiony z czernią staje się bardzo elegancki. W nadmiarze może drażnić, dlatego lepiej nie wykorzystywać go jako głównej barwy w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się na tle bieli, szarości i brązu oraz w dodatkach.
Żółty
Kolor słońca i soczystych cytryn, działa odświeżająco, poprawia humor i pobudza apetyt. Ładnie wyglądają jego pastelowe odcienie. Jeśli chcesz użyć mocnej żółci, stonuj ją bielą, kolorem brązowym lub szarym. Kuchnia w barwach bieli i jasnych odcieni żółtego będzie się wydawała większa.
Niebieski
Kuchnia w odcieniach błękitu będzie chłodna i czysta. Taki kolor wycisza i uspokaja, ale wymaga starannej aranżacji wnętrza. Pasują do niego jasne drewniane meble. Trzeba pamiętać, że błękitna kuchnia otwarta na salon może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli koncepcja kolorystyczna pokoju dziennego jest zupełnie inna.
Pomarańczowy
Ciepły i radosny kolor, który łagodzi stres i podnosi nastrój. Świetnie nadaje się do małych i ciemnych pomieszczeń, dodaje im światła. Można zdecydować się na różne odcienie, od pastelowego brzoskwiniowego po soczyste oranże. Pomarańczowy umożliwia ciekawe zestawienia kolorystyczne.
Zielony
Zieleń pasuje do kuchni ciemnych. Działa uspokajająco. Ładnie komponuje się z barwą żółtą i pomarańczową oraz drewnianymi czy glinianymi dodatkami. Należy jednak unikać zbyt jaskrawej zieleni.
Biel, czerń i szarości
Kuchnia, w której dominuje biel, jest czysta i sterylna, ale jednocześnie uniwersalna. Jako kolor frontów szafek czy dodatków świetnie sprawdzi się czerń, ale jej nadmiar, zwłaszcza w małym pomieszczeniu, może działać przytłaczająco. Nie maluje się na czarno kuchennych ścian, choć kontrast czerni i bieli w postaci ciekawych wzorów jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast szare fronty szafek pasują do różnych zestawień barwnych i zachęcają do ciekawych aranżacji, dając wiele możliwości wyboru kolorystyki ścian i dodatków.