Jak wykorzystać płyty CD do zrobienia zasłonki?

Opiekun artykułu: ziulia
Advertising
Jak wykorzystać płyty CD do zrobienia zasłonki?

Jak wykorzystać płyty CD do zrobienia zasłonki?

Zasłonki wykonane z różnych materiałów doskonale sprawdzają się we wnętrzach. Dzielą przestrzeń i zdobią pomieszczenie, czyniąc je jedynym w swoim rodzaju. Tradycyjne zasłony wykonane z materiału nie są jedyną możliwością, jaką można zastosować. W nowoczesnych wnętrzach, na przykład pokojach młodzieżowych i domowym biurze, świetnie wyglądają zasłonki wykonane z płyt CD. Przejrzyste i lekkie, rozświetlają wnętrze, a dzięki tęczowym refleksom dodają mu barw. Poza tym są łatwe do wykonania i naprawdę niewiele kosztują.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

płyty CD

kółeczka montażowe do biżuterii lub spinacze biurowe

mazak do płyt CD

deseczka

wiertarka

karnisz z żabkami

drewniana listwa i haczyki (opcjonalnie)

Wskazówki:

Zasłonka może być nie tylko prostokątna. W zależności od wybranego kształtu różnie trzeba wykonać otwory w płytach.

Płyty po stronie z naklejkami można pomalować farbami akrylowymi.

 • Zasłonka z płyt CD – krok pierwszy

  Zasłonka z płyt CD – krok pierwszy

  Zaczynamy od wybrania miejsca, w którym chcemy zawiesić zasłonkę. Kiedy już podjęliśmy decyzję co do tego, dokonujemy pomiaru. Zapisujemy maksymalne wymiary naszej zasłonki, a następnie obliczamy, ile razy w jej szerokości i długości zmieści się średnica płyty CD (12 cm oraz 1 cm na połączenie z sąsiednią płytą). Płyt CD nie będziemy dzielić, zatem prawdopodobnie zasłonka będzie miała rozmiary nieco mniejsze od maksymalnych. Obliczamy, ile płyt CD będzie nam potrzebnych (mnożymy liczbę płyt przypadającą na szerokość zasłonki przez liczbę płyt potrzebnych na jej długość).

 • Zasłonka z płyt CD – krok drugi

  Zasłonka z płyt CD – krok drugi

  Kiedy wiemy już, jaki będzie rozmiar zasłonki i ile potrzeba płyt, układamy je na dużym blacie albo na podłodze w taki sposób, w jaki będą połączone.

 • Zasłonka z płyt CD – krok trzeci

  W zależności od położenia płyt, trzeba w nich zrobić po dwa, trzy lub cztery otwory. Zbieramy teraz płyty, układając je na osobne stosy. Trzeba zapamiętać, ile otworów ma być wykonanych w poszczególnych płytach. Należy pamiętać o konieczności wykonania w górnych płytach otworów do zawieszenia zasłonki.

 • Zasłonka z płyt CD – krok czwarty

  Używając mazaka do płyt CD, zaznaczamy położenie każdego otworu.

 • Zasłonka z płyt CD – krok piąty

  Za pomocą wiertarki wykonujemy niewielkie otwory w płytach w zaznaczonych miejscach. Pod płytę podkładamy deseczkę i wiercimy. Podczas pracy należy używać okularów ochronnych.

 • Zasłonka z płyt CD – krok szósty

  Zasłonka z płyt CD – krok szósty

  Układamy płyty z powrotem i łączymy za pomocą kółeczek montażowych do biżuterii albo zwykłych biurowych spinaczy (można urozmaicić zasłonkę, używając spinaczy kolorowych). Najpierw łączymy płyty pionowo, a następnie poziomo.

 • Zasłonka z płyt CD – krok siódmy

  Zasłonka z płyt CD – krok siódmy

  Zawieszamy naszą zasłonkę, przymocowując spinacze w górnych płytach do karnisza. Używamy do tego żabek, dlatego trzeba dobrać odpowiedni karnisz. Można także zawiesić zasłonkę na drewnianej listwie z wkręconymi haczykami.

X