Jak powinna się prezentować poprawnie wykonana instalacja elektryczna?

Opiekun artykułu: okhan
Advertising
Jak powinna się prezentować poprawnie wykonana instalacja elektryczna?

Jak powinna się prezentować poprawnie wykonana instalacja elektryczna?

Ważnym elementem każdej dokumentacji budowlanej jest właściwie sporządzony schemat instalacji elektrycznej. Jest to rysunek techniczny przedstawiający umiejscowienie wszystkich punktów elektrycznych. Włączników, punktów świetlnych oraz gniazdek. Prawidłowo wykonany projekt uwzględnia obowiązujące przepisy. Jest funkcjonalny i zgodny z oczekiwaniami klienta. Na jego podstawie wykonawcy tworzą elektryczną instalację. Na co zwrócić uwagę, by prace te zostały wykonane poprawnie?

Advertising
Advertising
 • Przede wszystkim odpowiednia baza, czyli optymalny projekt elektryki

  Przede wszystkim odpowiednia baza, czyli optymalny projekt elektryki

  Wykonanie projektu instalacji elektrycznej warto zlecić profesjonaliście, który posiada odpowiednie uprawnienia SEP. Jest to rodzaj uprawnień elektrycznych, które pozwalają na wykonywanie pożądanych prac z zakresu dozoru urządzeń elektrycznych oraz ich eksploatacji. Fachowcy z bogatym doświadczeniem podpowiedzą, jak stworzyć bezpieczną i funkcjonalną instalację. Inwestorzy zawsze mogą liczyć w takich przypadkach na cenną poradę.

  W trakcie prac związanych z powstawaniem schematu elektrycznej instalacji niezwykle istotną kwestią jest ścisła współpraca zleceniodawcy z elektrykiem. Fachowiec na pewno będzie dopytywał o wymagania klienta. Sprecyzujmy swoje potrzeby. Zastanówmy się dokładnie nad tym, jak ma wyglądać oświetlenie domu i w jakich miejscach gniazdka elektryczne okażą się najbardziej przydatne. Czy chcemy mieć oświetlenie LED blatu kuchennego i wnętrz szafek? Marzy się nam podświetlany sufit podwieszany w salonie? A może kameralne kinkiety w hallu lub w sypialni?

  Odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna uwzględnia nie tylko oświetlenie główne, ale także i miejscowe oraz dekoracyjne. Ogólne, równomiernie rozproszone oświetlenie sufitowe to alternatywa dla światła dziennego. Zadaniem miejscowego oświetlenia kierunkowego jest natomiast doświetlenie konkretnych stref. Będą to przykładowo lampki biurkowe, nocne, czy też ścienne. Za podkreślenie charakteru wnętrza oraz wydobycie z niego barw i kształtów odpowiedzialne jest natomiast oświetlenie dekoracyjne. Zjawiskowo w salonie prezentować się będzie chociażby podświetlenie półek szklanego regału. Dla uzyskania takiego efektu szeroko wykorzystuje się taśmy LED.

 • Projekt prawidłowo sporządzonej instalacji elektrycznej

  Projekt prawidłowo sporządzonej instalacji elektrycznej powinien ponadto zawierać informacje o rozdzielnicy, bezpiecznikach, połączeniach, doprowadzeniu elektrycznych przewodów oraz o instrumentach pomiarowych. Sprzęt o dużej mocy, który najczęściej jest zlokalizowany w przestrzeni kuchennej powinien mieć zawsze osobne obwody elektryczne. W razie jego awarii chronione są wówczas inne urządzenia.

  Doświadczeni fachowcy, których znaleźć na przykład można dzięki platformie www.oferteo.pl/elektrycy na pewno doradzą, w jaki sposób rozmieścić świetlne punkty w mieszkaniu. Ich układ powinien cechować się użytecznością i być ekonomiczny oraz komfortowy w codziennym użytkowaniu. Przygotujmy się na to, że specjalista może poprosić nas o projekt aranżacji wnętrz w celu idealnego dostosowania elektryki do umiejscowienia mebli i potrzebnego sprzętu. Jeśli mamy w planie instalację elektryczną smart to koniecznie poszukajmy fachowca specjalizującego się w tej dziedzinie.

 • Powierz prace wykonawcze doświadczonemu specjaliście

  Powierz prace wykonawcze doświadczonemu specjaliście

  Warto wiedzieć, że wielu elektryków posiadających bogate doświadczenie w różnego typu elektrycznych schematach to fachowcy, którzy zajmą się nie tylko kompleksowym projektem instalacji. Podejmą się również jej montażu. W przyszłości natomiast dokonywać będą niezbędnych przeglądów, konserwacji i napraw. Wysokiej klasy elektryków szukać między innymi można dzięki stronie online https://zlecenia-budowlane.muratordom.pl/elektryczne.

  Znawca tematu na pewno wyjdzie przed szereg i chętnie zapozna nas z najnowocześniejszymi nowinkami technicznymi. Klient powinien zastanowić się, jakie włączniki i gniazdka okażą się najbardziej funkcjonalne. Czy potrzebne będą gniazdka z dodatkowymi zabezpieczeniami, z ładowarkami USB, czy też z ładowarkami indukcyjnymi? A może łączniki schodowe? Ich montaż ma taką zaletę, że pozwala na sterowanie oświetleniem z dwóch lub nawet większej ilości miejsc. Przemyślmy, czy takie rozwiązanie będzie potrzebne i jeśli tak to poinformujmy o tym wykonawcę.

  Przy montażu elektrycznej instalacji niezwykle ważne jest stosowanie wysokiej jakości materiałów. Będzie to miało oczywiście wpływ na bezpieczeństwo instalacji. Nie bez znaczenia jest ponadto używanie specjalistycznego sprzętu posiadającego aktualne certyfikaty kalibracji. Zadaniem elektryka wykonującego instalację jest również dopasowanie właściwej skrzynki z bezpiecznikami, a także zamontowanie najlepszych zabezpieczeń. Profesjonaliści zadbają oczywiście także o uziemienie instalacji.

 • Gdzie znaleźć specjalistę elektryka?

  Trendem jest dziś zamieszczanie ogłoszeń na portalach społecznościowych. Można oczywiście także pytać wśród znajomych albo bezpośrednio kontaktować się z konkretnymi firmami. Dobrym pomysłem jest również zainteresowanie się platformami, które zrzeszają klientów i specjalistów.

  Przykładowo, odwiedzając stronę http://www.forumbudowlane.pl/zlecenia/elektryczne wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka pytań, by już nawet po chwili mieć możliwość wyboru spośród zainteresowanych zleceniem, doświadczonych elektryków z okolicy. Co ważne, już na początkowym etapie zapoznajemy się z aktualnym kosztem robocizny i potrzebnych materiałów.

Popularne tagi
 • prąd
 • bezpieczniki
 • zwarcie
 • tealighty
 • powerbank
 • lodówka
 • energia elektryczna
 • lampa naftowa
 • świece
 • podgrzewacze
 • generator prądotwórczy
 • latarka
 • awaria
 • kominek
 • światło
Zobacz również
Zobacz również
  X