10 zwykłych rzeczy, które naprawdę warto mieć w domu

Opiekun artykułu: domika
Advertising
10 zwykłych rzeczy, które naprawdę warto mieć w domu

10 zwykłych rzeczy, które naprawdę warto mieć w domu

Mamy różne przyzwyczajenia, potrzeby i pasje. Dlatego każdy z nas, zapytany o to, co według niego jest niezbędne w codziennym życiu, udzieli nieco innej odpowiedzi. Są jednak takie przedmioty, które w pewnych okolicznościach mogą okazać się bardzo przydatne, a wbrew pozorom nie w każdym domu się znajdują.

W tym artykule prezentujemy listę dziesięciu takich rzeczy i zachęcamy do zapoznania się z nią… a następnie stworzenia własnej. Przyjemnej lektury!

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Taśma naprawcza, choć bardzo przydatna, nie jest uniwersalna. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się używać jej do naprawy urządzeń elektrycznych. Nie jest także odporna na działanie kwasów i wysokich temperatur. Poza tym nie wytrzymuje zbyt dużych obciążeń, więc jeśli coś wymaga solidnego umocowania, może okazać się niewystarczająca.

Wskazówki:

Warto kupić niewielką latarkę zasilaną baterią AAA i przywiesić jako breloczek do pęku kluczy. W razie braku oświetlenia będzie jak znalazł.

Łącząc posiadane materiały za pomocą taśmy naprawczej, możemy szybko przygotować pelerynę przeciwdeszczową, plandekę, a nawet tymczasowe schronienie.

 • Zapałki

  Przyzwyczajeni do wygody, chętnie korzystamy z różnych zapalniczek i zapalarek do gazu. Tradycyjne zapałki są kłopotliwe, po spaleniu kruszą się i brudzą, nie zawsze się zapalają, poza tym szybko łapią wilgoć. Mimo to warto mieć je w domu (zapasowe najlepiej przechowywać zafoliowane, w fabrycznym opakowaniu). Są wydajne, nie psują się, nie trzeba ich napełniać ani ładować. A opróżnione pudełka można świetnie wykorzystać podczas kreatywnych zabaw z dziećmi (robiąc z nich choćby pojazdy, domki czy mebelki dla lalek). Nadają się również do przechowywania różnych drobiazgów, na przykład dodatków krawieckich.

 • Świece

  To, że warto mieć w domu świeczki, uświadamia nam każda awaria instalacji elektrycznej. Kolorowe świece, zapachowe lub dekoracyjne, mogą być ozdobą przyjęcia czy uroczystej kolacji; warto jednak mieć w domu i zwyczajne świece, mniejsze i większe, na nieprzewidziane okoliczności. Warto również pamiętać o podstawkach lub odpowiednich świecznikach albo lampionach. Bardzo przydatne mogą być tzw. tealighty, czyli podgrzewacze. Umieszczone w ceramicznej lampce będą bezpiecznym i dość wydajnym źródłem światła – i jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdzą się, podgrzewając zaparzoną w czajniczku herbatę.

 • Latarka

  Latarka

  Latarkę zdecydowanie powinno się mieć w domu. Telefon może ją co prawda zastąpić, ale jego bateria nie wytrzyma długo, a w deszczu i na zimnie może przestać działać. Mocna latarka o dużym zasięgu jest konieczna, jeśli ktoś mieszka albo często przebywa poza miastem, gdzieś na odludziu. Mieszkaniec miejskiego bloku nie musi sięgać po sprzęt bardzo zaawansowany, natomiast powinien pamiętać o dwóch sprawach: zarówno latarka, jak i zapasowe baterie do niej powinny być pod ręką. Bardzo praktyczna jest niewielka latarka na dynamo – nie musimy wtedy pamiętać o bateriach.

 • Plastikowe wiaderko z pokrywą

  Można łatwo zaopatrzyć się w takie w marketach budowlanych. Jest niezastąpione podczas remontu w domu, ale nie tylko. To uniwersalny pojemnik przydatny w różnych okolicznościach. Można w nim na przykład zrobić zapas wody, jeśli zapowiedziano jej wyłączenie z powodu jakiejś konserwacji. Można wygodnie umyć zebrane w lesie grzyby czy owoce z działki. Klocki i inne drobne zabawki również będą dobrze się w nim czuły. Po wyłożeniu plastikowym workiem nadaje się na odpady, a gdy jest taka konieczność – może nawet zastąpić toaletę.

 • Worki na śmiecie

  Worki na śmiecie są bardzo przydatne w domu – nie tylko do gromadzenia i wynoszenia odpadów. Warto mieć ich trochę, różnej grubości i rozmiarów. Gdy robimy remont i mamy w związku z tym dużo różnych niewygodnych śmieci, sięgamy chętnie po większe i mocniejsze worki, 100 czy 200 litrów. Dobrze jest zostawić sobie kilka na później – mogą być przydatne na przykład podczas przeprowadzki, generalnych porządków czy innych tego typu okoliczności.

 • Linka

  Kawałek mocnej linki czy zwykłego sznura do bielizny może się przydać zawsze, nie tylko do rozwieszania prania. Jeśli coś trzeba powiesić, umocować lub przywiązać albo połączyć kilka pakunków – będzie niezastąpiony. Przyda się chociażby do zamocowania w ogrodzie plandeki, jeśli chcemy coś zabezpieczyć przed deszczem. Mocna linka, którą zdecydowanie warto polecić, to paracord. Jest bardzo wytrzymały, nie można jednak używać go do wspinaczki.

 • Taśma naprawcza

  Taśma naprawcza, zwana także niebieską taśmą albo duct tape, jest niezastąpiona w domu i w podróży, zwłaszcza podczas wędrówek po górach czy bezdrożach, choć może się przydać i na słonecznej plaży, i podczas jazdy samochodem. Jest wytrzymała, wodoodporna i łatwo ją przymocować do różnych powierzchni. Doskonale sprawdza się w awaryjnych sytuacjach i może zastąpić wiele materiałów, których nie mamy wtedy pod ręką. Jeżeli coś się rozdarło, pękło, odkleiło – sięgnij po duct tape. Naprawisz dzięki niej i pękniętą plastikową miskę, i zderzak w swoim samochodzie (oczywiście tymczasowo, gdy nie masz możliwości udać się do warsztatu). Uszkodzony namiot albo plecak czy rozdartą tapicerkę lub wykładzinę podłogową. Torbę na zakupy i plażowe sandały. Uszkodzony wąż ogrodowy i pękniętą rurę. I wiele innych przedmiotów, które postanowiły odmówić posłuszeństwa.

 • Miarka

  Zwijana miarka to bardzo przydatny przedmiot, gdy planujemy kupić nowy mebel, wymienić wykładzinę albo przemeblować swoje mieszkanie. Sięganie w takiej sytuacji po zwykłą linijkę to nie jest dobre rozwiązanie. Z kolei centymetr krawiecki nie będzie zbyt wygodny (podobnie jak jednorazowe papierowe miarki z IKEI). Oczywiście miarka okaże się niezastąpiona podczas prac na działce czy w ogrodzie. Przy okazji: miarki warto kupić od razu dwie, one się łatwo gubią.

 • Lasso na kleszcze

  Warto mieć przy sobie, zwłaszcza w sezonie letnim. Jest wielkości długopisu i z łatwością usuwa się za jego pomocą kleszcze. Kupić można w aptece. Do usuwania kleszczy ze skóry naszych domowych pupili świetnie nadaje się inny gadżet, karta (formatu karty kredytowej, mieści się w portfelu) z odpowiednimi nacięciami w narożnikach. Podważa się nią kleszcza i wyjmuje go bez żadnych komplikacji.

 • Talia kart

  Talia kart

  Po co mi talia kart, jeśli nie gram w karty? Odpowiedź jest prosta. Na co dzień rzeczywiście możesz jej nie potrzebować. Ale wyobraź sobie na przykład, że nie ma prądu, za to jest kwarantanna i nudzisz się w domu. Oczywiście cudownie byłoby mieć komplet planszówek, ale karty też dają mnóstwo możliwości. Od brydża czy „tysiąca” po dostępne dla dzieci „świnkę” i „wojnę”. Można też stawiać pasjansa, prezentować karciane sztuczki… i budować domki z kart.

X