Jak oczyścić wykładzinę dywanową z plam?
Jak oczyścić wykładzinę dywanową z plam?
Wykładzina dywanowa jest bardzo estetycznym wykończeniem podłogi. Czyni wnętrze ciepłym i przytulnym, wprowadza do niego żywe barwy. Doskonale sprawdza się w sypialni czy dziecięcym pokoju, gdzie przydaje się miękka i ciepła podłoga. Wykładzina zapewnia nam komfort, ale trzeba o nią starannie dbać. Regularnie odkurzana, czyszczona i prana posłuży nam długo. Czasem jednak się zaplami i wtedy mamy problem. Jak oczyścić wykładzinę z plam, dowiesz się z tego artykułu.
Błoto
Wystarczy wejść na chwilę do pokoju w butach, by na wykładzinie pozostały brzydkie ślady błota, zwłaszcza jesienią. Nie rozmazuj błota, starając się je od razu wytrzeć. Pozwól mu wyschnąć, a następnie oczyść podłogę odkurzaczem. Jeśli pozostały ślady zabrudzenia, posyp je solą i po kilkunastu minutach odkurz ponownie. Można też usunąć plamy gąbką namoczoną w wodzie z octem (łyżka octu na szklankę wody), a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.
Czekolada
Bardzo łatwo upuścić kawałek czekolady czy batonika. Aby usunąć plamę po czekoladzie z wykładziny, zbieramy płaskim nożem gęstą masę, a to, co pozostało, zwilżamy wodą i posypujemy proszkiem do prania. Po chwili zmywamy plamę wilgotną ściereczką.
Kawa i herbata
Chwila nieuwagi, potrąciliśmy kubek – i nieszczęście gotowe. Kawa i herbata silnie barwią tkaniny. Dlatego trzeba wykładzinę natychmiast osuszyć, a następnie zalać pozostałą plamę wodą mineralną (skuteczniej wypłucze ona barwnik niż woda z kranu, zawierająca dużo żelaza). Nadmiar wilgoci usuwamy za pomocą papierowych ręczników.
Wino
Zbieramy płyn papierowym ręcznikiem, a następnie polewamy plamę wodą gazowaną i ponownie osuszamy. W przypadku czerwonego wina plamę należy posypać solą i poczekać, aż wchłonie całą wilgoć. Po zebraniu soli delikatnie czyścimy pozostałą plamę mydłem.
Guma do żucia
Gumę trzeba najpierw silnie schłodzić, by stała się krucha. Można w tym celu obłożyć ją kostkami lodu. Następnie zeskrobujemy ją nożem. Pozostałą plamę czyścimy spirytusem. W sklepach są także dostępne specjalne preparaty do usuwania gum z dywanów.
Wosk
Jeśli ze świecy skapnęła nam duża ilość wosku, czekamy, aż ostygnie i płaskim nożem zdejmujemy nadmiar. Aby usunąć pozostałą plamę, wystarczą papierowe ręczniki i żelazko. Nastawiamy żelazko na odpowiednią (nie za wysoką) temperaturę. Na plamie po wosku kładziemy papierowy ręcznik, a następnie zaprasowujemy żelazkiem. Nie prasujemy ciągle w jednym miejscu, żeby nie przypalić wykładziny. Zmieniamy papier, gdy się zatłuści. Prasujemy tak długo, aż papier będzie czysty.
Zabrudzenia spowodowane przez zwierzęta
Zwierzętom zdarza się nasiusiać na dywan, zwymiotować albo pozostawić tam swoje odchody. Plam i brzydkiego zapachu trzeba się szybko pozbyć. Plamę z moczu osuszamy papierowymi ręcznikami, a następnie polewamy gazowaną wodą i ponownie osuszamy. Możemy też nałożyć na plamę papkę z wody i sody, która wchłonie brzydki zapach. Po kilku minutach zmywamy ją octem. Starannie osuszamy papierowymi ręcznikami. Natomiast odchody i wymiociny starannie zbieramy, a zabrudzone miejsce przecieramy ściereczką namoczoną w wodzie z octem (5 łyżek octu na litr wody).
Tłuste plamy
Tłuste plamy, na przykład po oleju, należy zasypać talkiem i pozostawić, by talk wchłonął tłuszcz. Następnie zbieramy talk i jeśli trzeba, pozostałą plamę przemywamy alkoholem (wódką albo spirytusem).
Gdy plamy nie udało się usunąć
Jeżeli plamy nie udało się usunąć, pozostało nam jeszcze jedno rozwiązanie. Możemy użyć specjalistycznego odplamiacza do tkanin. Zanim go zastosujemy, warto zrobić próbę w jakimś niewidocznym miejscu, aby stwierdzić, czy nie odbarwi naszej wykładziny. Gdy i ta próba zakończy się niepowodzeniem, pozostaje nam ostateczne rozwiązanie – zaplamiony fragment wykładziny należy wymienić. Jeżeli nie mamy zapasowego kawałka, trzeba będzie wyciąć go z niewidocznego miejsca (na przykład pod regałem) i zamienić z tym poplamionym.