Jak naprawić uszkodzenia drewna?

Opiekun artykułu: nasty
Advertising
Jak naprawić uszkodzenia drewna?

Jak naprawić uszkodzenia drewna?

Drewniane meble czy parkiet ulegają czasem uszkodzeniom mechanicznym. Pojawiają się wgniecenia i ubytki. Można oczywiście traktować je jako szacowne przejawy starości, a tym samym dużej wartości naszego mebla czy podłogi. Można je także naprawić i przywrócić parkietowi czy drewnianym sprzętom ich dawny wygląd. Jak naprawić uszkodzenia drewna, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Jak wykorzystać wosk?

    Stary mebel może być zaatakowany przez szkodniki drewna. Te chrząszcze, a raczej ich larwy, pozostawiają w drewnie okrągłe dziurki, prowadzące do wydrążonych przez nie korytarzy. Po wyeliminowaniu szkodników otworki te trzeba zasklepić. Najlepszym materiałem do tego celu jest wosk. Należy dobrać odpowiedni kolor wosku, tak aby nie różnił się od drewna. Miękki wosk należy wcisnąć w otworki za pomocą noża albo dłuta. Kiedy stwardnieje, trzeba go wypolerować gładkim papierem (żeby nie porysować mebla) i pokryć to miejsce politurą.

  • Do czego służy szpachlówka?

    Do czego służy szpachlówka?

    W sklepach malarskich albo z chemią gospodarczą można kupić szpachlówkę do drewna w różnych kolorach, odpowiadających barwie różnych gatunków drewna. Służy ona do wypełniania ubytków w drewnie. Trzeba wybrać szpachlówkę o odpowiedniej barwie, a jeśli żaden typowy preparat nie jest odpowiedni, można zabarwić go bejcą. Ubytek należy oczyścić i tak obrobić jego brzegi, by zapewnić przyczepność szpachlówki. Masę wciskamy do ubytku za pomocą płaskiego noża lub metalowej szpachelki. Jeśli naprawiany ubytek jest głęboki, nakładamy szpachlówkę warstwami (kolejną nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej). Kiedy masa całkowicie wyschnie, polerujemy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

  • Jak naprawić pęknięcia?

    Pęknięcia są czasem skutkiem kurczenia się przesuszonego drewna. Gdy wilgotność w pomieszczeniu się zwiększy, drewno napęcznieje i pęknięcia znikną. Jeśli jednak pęknięcie utrzymuje się długo i nie zmienia się, trzeba pomyśleć o jego naprawie. W takim przypadku powinno się użyć raczej kleju do drewna niż masy szpachlowej. Tej używa się w przypadku dużych ubytków.

  • Rysy i wgniecenia

    Rysy i wgniecenia bardzo łatwo można zamaskować podczas woskowania podłogi czy mebli. Można również wypełnić je szpachlówką w odpowiednim kolorze. Bardzo skuteczną metodą usuwania takich uszkodzeń jest poddanie drewna działaniu gorącej pary. Najlepiej sprawdza się ona w przypadku drzewna surowego, gdyż pod wpływem ciepła i wilgoci zniszczeniu ulegają lakier i politura. Jeśli zastosujemy taki zabieg do politurowanych mebli czy lakierowanego parkietu, naprawiane miejsce trzeba będzie wyszlifować papierem ściernym i na nowo pokryć warstwą impregnatu.

  • Jak usunąć rysy i wgniecenia parą?

    Jak usunąć rysy i wgniecenia parą?

    Na uszkodzonym miejscu kładziemy mokry kompres z płóciennej ściereczki, a następnie rozprasowujemy gorącym żelazkiem nastawionym na wydzielanie dużej ilości pary. Nie trzymamy żelazka w jednym miejscu, żeby nie przypalić ściereczki. Wnikająca w drewno gorąca para powoduje jego napęcznienie i wgniecenie znika.