Jak wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet do udrożnienia rur?

Opiekun artykułu: letta
Advertising
Jak wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet do udrożnienia rur?

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet do udrożnienia rur?

Zapchany zlew, umywalka czy wanna to nie tylko kłopot. Jest to także bardzo nieestetyczne i niehigieniczne. Jeśli tylko zauważymy, że woda spływa wolniej, powinniśmy reagować. Należy spróbować odetkać odpływ za pomocą gumowej przetykaczki. Jeśli to nie pomoże, należy udrożnić rury. Można to zrobić za pomocą sprawdzonego domowego sposobu, używając octu i sody oczyszczonej. Dzięki temu unikniemy konieczności stosowania silnych środków chemicznych.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Nie należy wylewać do zlewu fusów po kawie czy herbacie, ponieważ mogą bardzo łatwo zatkać odpływ.

Wskazówki:

Jeśli nie masz korka do umywalki, wanny albo zlewu, możesz użyć uniwersalnego korka do urządzeń sanitarnych w postaci płaskiego krążka, a w ostateczności – zwiniętej ściereczki, którą zatkasz odpływ.

 • Czynności wstępne

  Zanim przejdziemy do udrażniania rur, trzeba się do tego przygotować. Komorę zlewu należy opróżnić, wyjąć wszystko z wanny czy umywalki, usunąć przedmioty, które znajdują się blisko odpływu. Przygotowujemy korek do zlewu, wanny czy umywalki. Jeśli w pomieszczeniu jest okno, otwieramy je, ewentualnie włączamy wentylator. Zakładamy gumowe rękawiczki. Teraz czas na sodę i ocet.

 • Soda

  Teraz potrzebna nam będzie szklanka sody oczyszczonej i kartka papieru. Kartkę zwijamy, tak by utworzyła lejek. Przez ten lejek wsypujemy do odpływu sodę. Chodzi o to, by proszek nie rozsypał się w komorze zlewu, umywalce czy wannie. Soda wsypana do odpływu zaczyna działać na zgromadzony tam tłusty osad oraz neutralizuje brzydki zapach. Pozostawiamy ją na około 5 minut.

 • Ocet

  Po upływie 5 minut powoli wlewamy do odpływu szklankę octu. Następnie szybko zatykamy odpływ wcześniej przygotowanym korkiem. Między sodą i octem zajdzie burzliwa reakcja chemiczna, która udrożni nasze rury. Ponieważ w czasie zachodzenia reakcji wydzielają się opary, których nie należy wdychać, odpływ powinien być starannie zamknięty, a pomieszczenie dobrze wentylowane. Pozostawiamy wszystko na pół godziny. Przez ten czas soda i ocet przereagują, dzięki czemu osad blokujący rury zostanie usunięty. My wstawiamy w czajniku wodę do przepłukania odpływu.

 • Udrażnianie odpływu

  Po upływie pół godziny wlewamy powoli gorącą wodę do udrażnianego odpływu. Należy użyć około litra do półtora wody. Woda wypłucze z rur rozpuszczone osady. Jeśli zamierzamy udrożnić kolejny odpływ, poszczególne czynności należy powtórzyć.

 • Czynności końcowe

  Po wlaniu do odpływu gorącej wody czekamy kilka minut, a następnie przepłukujemy zlew, umywalkę czy wannę dużą ilością letniej wody. Przy okazji sprawdzamy, czy woda już dobrze spływa. Jeśli nie, udrażnianie trzeba będzie powtórzyć. Jeśli natomiast udało się przetkać rury, pozostaje umyć zlew, wannę czy umywalkę. Nasze zadanie zostało wykonane.

 • Profilaktyka

  Jeśli chcesz, by w twojej kuchni i łazience było zawsze czysto i nie pojawiały się brzydkie zapachy, dbaj o odpływy urządzeń sanitarnych. Warto raz na miesiąc czy raz na dwa miesiące profilaktycznie przeczyścić rury sodą, octem i gorącą wodą. Trzeba także pamiętać o tym, by do opływu urządzeń sanitarnych nie dostawały się substancje lub przedmioty, które mogłyby zatkać rury. W odpływach koniecznie muszą być sitka, które trzeba starannie czyścić.

X