Jak wymienić uszkodzoną płytkę ceramiczną?

Opiekun artykułu: zioom
Advertising
Jak wymienić uszkodzoną płytkę ceramiczną?

Jak wymienić uszkodzoną płytkę ceramiczną?

Gdy pęknie płytka ceramiczna, na co szczególnie narażone są płytki podłogowe ze względu na ich obciążenie, nasz przedpokój, kuchnia czy łazienka już nie są tak ładne jak kiedyś. Problem ten można jednak bardzo łatwo rozwiązać. Uszkodzoną płytkę należy po prostu wymienić. Nie jest to trudne zadanie i nie trzeba do tego wzywać fachowca. Odpowiednie narzędzia, trochę czasu i cierpliwości – to wystarczy, by przywrócić pomieszczenie do poprzedniego stanu. Jak wymienić uszkodzoną płytkę ceramiczną, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

zapasowe płytki

nóż z wymiennymi ostrzami

młotek

przebijak

poziomica

młotek gumowy

paca ząbkowana

paca gumowa

taśma malarska

krzyżyki dystansowe

zaprawa klejowa

zaprawa spoinująca

gąbka

odkurzacz

szczotka i szufelka

rękawice ochronne

okulary ochronne

Ostrzeżenia:

Podczas pracy koniecznie należy używać okularów i rękawic ochronnych. Krawędzie rozbijanej płytki są bardzo ostre i mogłyby nas niebezpiecznie zranić.

  • Skąd wziąć zapasową płytkę?

    Podczas układania płytek należy kilka pozostawić, by w razie konieczności móc dokonać wymiany. Szczególnie narażone na uszkodzenia są płytki podłogowe i tu zapas jest bardzo istotny. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu płytek nie mamy, trzeba je kupić. Jeśli układaliśmy podłogę niedawno, użyte przez nas płytki powinny być jeszcze w sprzedaży. Należy sprawdzić ofertę producenta. Jeśli dany wzór jest już niedostępny, a płytki są dość stare, mamy dwa wyjścia. Najprościej byłoby dobrać płytkę jak najbardziej podobną do naszych. Drugi sposób jest znacznie bardziej pracochłonny, ale efekt będzie interesujący. Obejrzyjmy starannie nasze płytki i sprawdźmy, które z nich są w jakiś sposób naruszone. Jeśli te bardziej zużyte płytki wymienimy na inne, powstanie ciekawy, nieregularny wzór. Wszystko sprowadza się teraz do właściwego doboru uzupełniających płytek, ich faktury, wzoru i koloru.

  • Usuwamy starą płytkę

    Usuwamy starą płytkę

    Wyjmowanie starej płytki zaczynamy od starannego usunięcia za pomocą noża z wymiennymi ostrzami fugi wokół wymienianej płytki. Jest to konieczne, aby podczas pracy nie uszkodzić sąsiednich płytek. Następnie odkurzaczem usuwamy pył i okruchy. Teraz płytkę rozbijamy młotkiem na małe kawałki. Młotkiem i przebijakiem odkuwamy kawałki płytki, podważamy je szpachelką i usuwamy. Kiedy płytka została już usunięta, szpachelką zdzieramy dokładnie stary klej, tak by pozostało czyste podłoże, i ponownie odkurzamy.

  • Przygotowujemy nową płytkę

    Przymierzamy nową płytkę. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy nie wystaje ponad powierzchnię pozostałych płytek. Jeśli tak, usuwamy staranniej klej i odkurzamy, a potem ponownie przymierzamy płytkę. Gdy płytka jest już ułożona właściwie, oklejamy brzegi sąsiednich płytek taśmą malarską, by uchronić je przed zabrudzeniem, a następnie rozrabiamy klej (dokładnie według wskazań producenta).

  • Przyklejamy nową płytkę

    Przyklejamy nową płytkę

    Za pomocą pacy (gładką stroną) rozprowadzamy równomiernie warstwę zaprawy klejowej na podłożu. Następnie ząbkowaną stroną pacy nakładamy klej na spodnią część płytki. Odpowiednio dobieramy grubość warstwy zaprawy klejowej (nie więcej, niż zaleca producent, ale tak, by płytka nie wystawała ponad powierzchnię). Płytkę umieszczamy na miejscu i sprawdzamy jej położenie za pomocą poziomicy oraz korygujemy je, delikatnie uderzając młotkiem gumowym. W miejsce przyszłej fugi wkładamy krzyżyki dystansowe. Zostawiamy płytkę na jeden dzień, by zaprawa klejowa związała.

  • Zakładamy fugi

    Następnego dnia zdejmujemy taśmę malarską i wyjmujemy krzyżyki dystansowe oraz usuwamy nożem nadmiar kleju. Usuwamy okruchy kleju i pył. Rozrabiamy z wodą zaprawę spoinującą i za pomocą gumowej pacy wypełniamy nią szczeliny dookoła płytki. Nadmiar masy usuwamy lekko nawilżoną gąbką, jednocześnie wygładzając powierzchnię spoin. Do fugowania należy użyć takiej samej masy, jaką zastosowano poprzednio, by nowa płytka nie wyróżniała się fugą o innym kolorze.