Jak sobie poradzić ze zniszczoną ceramiką?
Jak sobie poradzić ze zniszczoną ceramiką?
Zniszczona ceramika szpeci kuchnię czy łazienkę i nawet najstaranniejsze sprzątanie tych pomieszczeń temu nie zaradzi. Popękane płytki, przybrudzone i wykruszone fugi, pleśń zdecydowanie nie dodają twojemu mieszkaniu uroku. Co jednak zrobić, jeśli nie masz czasu albo środków na remont i wymianę płytek na ścianie czy podłodze? Jest na to sposób. Jak sobie poradzić ze zniszczoną ceramiką, dowiesz się z tego artykułu.
Zadbaj o fugi
Brudne i zniszczone fugi pozbawiają uroku najpiękniejsze wnętrze. Aby płytki dobrze się prezentowały, spoiny muszą być starannie wykonane i konserwowane. Jeśli jednak doszło do ich zabrudzenia, należy je oczyścić. Najpierw spróbuj je umyć specjalistycznym preparatem do fug albo domowym środkiem, na przykład sokiem z cytryny czy octem. Pleśń z fug można łatwo usunąć za pomocą olejku herbacianego. Jeśli po myciu fugi są wyblakłe i mają przebarwienia, można je pomalować farbą do fug. Natomiast jeśli fugi są bardzo zniszczone, kruszą się i wypadają, trzeba je wymienić.
Umyj płytki
Płytki ceramiczne po starannym umyciu mogą odzyskać dawny blask. Do czyszczenia zaniedbanych płytek należy użyć specjalistycznych preparatów do ceramiki. Można też spróbować domowych sposobów. Dobry efekt da umycie płytek szarym mydłem albo wodą z octem. Jeśli straciły połysk, można przetrzeć je chlorkiem amonu (salmiakiem), używając ściereczki z irchy.
Wymień popękane płytki
Jeśli kilka płytek (lub nawet tylko jedna lub dwie) jest pękniętych, trzeba je wymienić na nowe. Przede wszystkim należy się postarać dobrać płytki jak najbardziej podobne do uszkodzonych fakturą i kolorem. Muszą też mieć ten sam rozmiar oraz zbliżoną grubość. Wymiana uszkodzonych płytek zdecydowanie poprawi wygląd twojej kuchni czy łazienki. Jeśli jednak okaże się, że nie możesz w żaden sposób dobrać płytek pasujących do pozostałych, nie rezygnuj z remontu. Kup płytki z ciekawym wzorem, pasujące do twoich albo w kontrastującym kolorze. Kiedy wymienisz uszkodzone płytki na nowe, na ścianie czy podłodze postanie niesymetryczny wzór.
Pomaluj płytki
Jeśli przestał ci odpowiadać kolor starych płytek, możesz je pomalować. Najpierw trzeba powierzchnię zagruntować. Następnie pomaluj płytki dwukrotnie wałkiem specjalną farbą do glazury. Po wyschnięciu farby pokryj ją warstwą lakieru w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Po pomalowaniu naklej samoprzylepne paski spoinujące. Malować można całą powierzchnię pokrytą ceramiką albo tylko jakiś fragment. Dzięki temu uzyskuje się ciekawe efekty artystyczne. Nowoczesne farby do ceramiki można stosować na ścianach, podłogach, a nawet w kabinach prysznicowych.
Przyklej nowe płytki
Jeśli chcesz położyć nowe płytki, ale chcesz uniknąć usuwania starych i związanego z tym bałaganu, możesz ułożyć nową warstwę ceramiki na poprzedniej. Stare płytki trzeba zmatowić, szlifując papierem ściernym. Podłoże musi być czyste, odtłuszczone (najlepiej umyć płytki płynem do naczyń Ludwik), trzeba usunąć osady z mydła i środków czyszczących ze spoin. Na przygotowaną powierzchnię nakładamy specjalny klej, a następnie układamy nowe płytki, używając krzyżyków dystansowych, by fugi były równe. Po wyschnięciu kleju usuwamy krzyżyki i wypełniamy spoiny masą do fugowania. Płytki myjemy wilgotną gąbką. Po wyschnięciu fug należy je zaimpregnować.