Jak pozbyć się zacieków ze ściany lub sufitu?
Jak pozbyć się zacieków ze ściany lub sufitu?
Brzydkie brunatnożółte plamy, które pojawiły się na ścianie albo suficie i szpecą twoje mieszkanie, to zacieki. Przyczyną ich pojawienia się jest wilgoć. Wystarczy nieszczelna rynna, źle zaizolowany dach, pęknięta rura – i mamy problem. Zamalowywanie zacieku nic nie da, po wyschnięciu farby nadal będzie widoczny. Jak sobie z tym poradzić?
Usuwanie zacieku
Uszkodzone i przebarwione powłoki malarskie usuwamy w sposób mechaniczny. Miejsce występowania zacieku trzeba starannie oczyścić. Można użyć do tego gruboziarnistego papieru ściernego albo stalowej szczotki.
Przygotowanie do malowania
Oczyszczone podłoże należy przygotować do malowania. Jeśli ubytek jest niewielki, wystarczy usunąć pył (na przykład odkurzaczem) i zagruntować. Jeżeli jednak czyszczony był większy fragment powierzchni ściany czy sufitu, należy nałożyć za pomocą szpachelki warstwę masy szpachlowej. Po wyschnięciu miejsce to należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
Nakładanie farby izolującej
Przygotowaną powierzchnię, z której usunięto plamy i zacieki, trzeba pomalować specjalną farbą podkładową na zacieki. Wnika ona głęboko w podłoże i tworzy elastyczną powłokę, przez którą nie przebijają nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Farby tej można używać na różnych podłożach (beton, gips, farba klejowa, drewno). Po wyschnięciu farba jest matowa. Można ją pokryć dowolną farbą emulsyjną.
Malowanie farbą emulsyjną
Tak przygotowaną powierzchnię można pomalować farbą, którą poprzednio pomalowaliśmy ściany lub sufit. Jeżeli mamy zapas farby pozostały po remoncie, sprawa jest prosta. Jeśli jednak taką farbą nie dysponujemy, musimy dobrać kolor jak najbardziej zbliżony do użytego wcześniej. Pomocny może być próbnik kolorów, który można wypożyczyć w niektórych sklepach z farbami.