Jak zrobić śnieżny słoik?

Opiekun artykułu: likenter
Advertising
Jak zrobić śnieżny słoik?

Jak zrobić śnieżny słoik?

Śnieg... Bez jego białych płatków święta wydają się niekompletne. Zielone Boże Narodzenie wcale nie jest czymś fajnym. Powinien być śnieg, w zasadzie im go więcej, tym lepiej. Ale co zrobić w sytuacji, gdy brakuje puchowej, białej pierzynki i nie zapowiada się na to, by coś się zmieniło w tej kwestii? Na to również są sposoby. Gdy nie można ulepić bałwana ze śniegu, zawsze można go czymś zastąpić, np. białymi lampionami. Skoro więc nie ma samego śniegu, też można coś na to poradzić. W okresie świąt najczęściej w telewizji można zobaczyć amerykańskie produkcje, w których bardzo często widać szklane kule. Są piękne, nieprawdaż? Wystarczy tylko potrząsnąć i już mamy prawdziwą śnieżycę, co prawda wyłącznie we wnętrzu kuli, ale jednak. Czy wiesz, że taką kulę możesz zrobić własnoręcznie? Tak na dobrą sprawę, nie jest to nic trudnego. Wystarczy kilka rzeczy i instrukcja, dzięki której poskładasz wszystko w całość. Dzięki temu za każdym razem, gdy zatęsknisz za śniegiem, będziesz się mogła nim cieszyć. Wystarczy tylko potrząsnąć i gotowe. Wskazówki dotyczące tego, co musisz zrobić, znajdziesz poniżej.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

Do przygotowania ozdoby będą ci potrzebne:

słoik w dowolnym rozmiarze wraz z zakrętką

glina

małe figurki

sztuczny śnieg lub w zastępstwie biały albo kryształowy brokat

klej do akwarium lub silikon

wstążka

kawałek filcu lub innego materiału

sztuczna zieleń

Warto zapamiętać:

Figurka, którą wybierzesz, nie może rozpuszczać się czy oddawać koloru pod wpływem wody. Musi być ładna przez cały czas. Odpowiednie będzie np. coś szklanego lub plastikowego.

Elementy zielone nie powinny być zbyt duże. Możesz więc wykorzystać np. liście usunięte ze sztucznych kwiatów albo kupić niedrogie rośliny akwariowe, oczywiście wykonane z plastiku.

Ostrzeżenia:

Zanim zakręcisz słoik, upewnij się, że wszystkie elementy są odpowiednio mocno osadzone w glinie. Dla pewności możesz je posmarować klejem.

Wskazówki:

Zanim zaczniesz uszczelniać słoik, upewnij się, że w wodzie znajduje się odpowiednia ilość brokatu. Nie przesadź z nim jednak, gdyż figurka może okazać się przez to niewidoczna.

Możesz użyć brokatu w różnych kształtach i kolorach.

Nie musisz ograniczać się wyłącznie do kuli świątecznej, może również powstać halloweenowa albo wielkanocna czy letnia.

Tak przygotowany słoik może być wspaniałym prezentem dla bliskiej ci osoby.

  • Przygotowanie słoika

    Zacznij od przygotowania słoika, który ma zostać użyty do stworzenia kuli. Musi zostać dokładnie umyty. Wszelkie naklejki czy ślady po kleju powinny zniknąć z jego powierzchni. Potem dokładnie wytrzyj słoik.

  • Odpowiednia figurka

    Figurka, którą umieścisz w słoiku, powinna mieć odpowiednią wielkość. Nie może być za mała i zbyt szeroka, gdyż zwyczajnie nie zmieści się w otworze słoika. Jeżeli nie posiadasz żadnej rzeczy, która mogłaby znaleźć się wewnątrz kuli, zawsze możesz zrobić ją własnoręcznie, np. z modeliny. Przygotuj z niej również spód, który zostanie przyklejony do dna słoika.

  • Mocowanie

    Figurkę przymocuj do wewnętrznej strony zakrętki przy pomocy gliny. Jeżeli wybrane przez ciebie elementy są bardzo małe, może z niej zrobić coś na kształt podium, które sprawi, że będą wydawały się na nieco większe. Ozdób pokrywkę odrobiną zieleni, zwróć tylko uwagę na to, by wykorzystywane przez ciebie elementy były wodoodporne. Ogólnie w czasie całego procesu zdobienia zakrętki, postaw na kreatywność. To twoja ozdoba, więc powinna wyrażać to, kim jesteś. Na koniec nałóż na zakrętkę słoik, by sprawdzić, czy dekoracje mają odpowiednią wysokość.

  • Wypełnianie wodą

    Przyszła kolej na to, by napełnić słoik wodą. Nie nalewaj jej na równo z krawędzią otworu (zostaw około 1 cm od góry), gdyż wtedy wylałaby się, gdy będziesz umieszczać we wnętrzu słoika ozdoby. Wypełnij go zimną wodą, gdyż ciepła może z czasem zacząć mętnieć. Do wody dodaj około 1 łyżki brokatu. Pamiętaj, że im większy będzie wybrany przez ciebie pojemnik, tym więcej drobinek musisz dodać.

  • Uszczelnianie

    Posmaruj wewnętrzną część zakrętki klejem, a potem ją zakręć. Dzięki temu połączysz ją z szyjką słoika na tyle mocno, by nie wyciekała z niego woda. Jeżeli jednak tak się stanie, spróbuj uszczelnić mocowanie przy użyciu silikonu albo drugiej warstwy kleju. Słoik powinien stać prze całą noc, a najlepiej przez 24 godziny. Dzięki temu klej będzie mógł wyschnąć.

  • Dekorowanie zakrętki

    Dekorowanie zakrętki

    Efekt będzie o wiele ciekawszy, jeżeli zamaskujesz jakoś zakrętkę słoika. Możesz to zrobić np. obwiązując ją wstążką albo oklejając materiałem. Jeżeli wybierzesz tę drugą opcję, możesz do niej dodać brokat albo cekiny. W tej kwestii zdaj się wyłącznie na siebie i swoje upodobania.

Popularne tagi
  • świecznik z jabłka
  • jak zrobić sówkę z filcu
  • choinka bożonarodzeniowa
  • ozdoba na okno
  • sosna
  • zwyczaje bożego narodzenia
  • choinka z lampek
  • łańcuch z makaronu
  • bombki choinkowe
  • czarny papier
  • jak ozdobić choinkę
  • układ pokarmowy
  • potrawy bożonarodzeniowe
  • ciekawe pomysły które są przydatne w ozdabianiu świec
  • jak zrobić kartki świąteczne z motywem zimy