Sposób na pyszne ogórki kiszone
Sposób na pyszne ogórki kiszone
Lato to czas, kiedy myśli się już o przetworach na zimę. Poza dżemami i sokami można rozpocząć przyrządzanie ogórków kiszonych, które będą służyły jako dodatek do obiadu jesienią oraz zimą, przywodząc na myśl smak wakacji. Uzyskanie dobrych ogórków kiszonych nie jest trudne, wystarczy użyć poniższego przepisu.
Potrzebne produkty
Żeby wykonać kilka słoików ogórków kiszonych, niezbędne są odpowiednie produkty. Wśród nich powinny znaleźć się:
* ogórki gruntowe (dowolna ilość),
* oliwa z oliwek,
* czosnek,
* koperek z baldachimem,
* chrzan (korzeń),
* sól do przetworów.
Potrzebne będą również słoiki – albo kilka niewielkich, albo 3 – 4 duże, w zależności od tego, ile miejsca na ich ustawienie ma się w piwnicy lub spiżarni.Pierwszy krok
Przygotowane słoiki bardzo dokładnie umyć w gorącej wodzie. Nie jest konieczne ich wyparzanie. Czosnek obrać z łupinek. Do każdego słoika włożyć po 2 ząbki czosnku. Korzeń chrzanu umyć, oczyścić lekko i podzielić na tyle kawałków, ile ma się słoików. Włożyć do pojemników oraz dodać po 1 baldachimie koperku.
Drugi krok
W dużym garnku przygotować zalewę do zalania ogórków. Można przygotować jej cały garnek, ponieważ ilość do wykorzystania zależna jest od sposobu poukładania ogórków w słoikach oraz tego, ile słoików chce się przygotować.
Do garnka z wodą dodać sól do przetworów. Na 1 litr wody potrzebne są 2 łyżki soli. Osoloną wodę zagotować. Sól powinna dobrze się rozpuścić.
Trzeci krok
Wszystkie ogórki umyć. Gdy będą już wypłukane, rozpocząć układanie ich w słoikach. Trzeba to robić ciasno, żeby nie pływały w słoiku, lecz były ułożone jeden obok drugiego. Ogórki powinny mieć pozycję pionową, ale nie mogą wystawać ponad zalewę.
Czwarty krok
Zalać ogórki przygotowaną wcześniej zalewą. Gdy wszystkie słoiki będą wypełnione, dodać do każdego 2 – 3 krople oliwy z oliwek, po czym wszystkie dobrze zakręcić. Odstawić w zacienione miejsce w kuchni, a po 4 – 5 dniach przenieść do piwnicy albo do spiżarni, w której będą leżakować.