Jak zrobić doskonały dżem morelowy?
Jak zrobić doskonały dżem morelowy?
Morele nie zawsze zjada się z takim samym smakiem jak inne owoce letnie. Często zbiera się je, a potem zadaje pytanie: do czego je wykorzystać. Oczywiście ciasta i ciasteczka to dobry pomysł, ale jeszcze lepszym będzie dżem morelowy. Może posłużyć jako dodatek do pieczywa w czasie chłodnych pór roku, a nawet przydać się do herbaty na przeziębienie. Warto spróbować, dla zdrowia i smaku, wykorzystując do tego poniższy przepis.
Poza słoikami wyparzyć należy również zakrętki do nich.
Jakich produktów potrzebujesz?
Do wykonania dżemu morelowego nie trzeba bardzo wielu produktów, jednak te, które są niezbędne, powinny być dobrej jakości, aby smak dżemu był jak najlepszy. Pomiędzy nimi muszą znaleźć się:
* 2 cytryny,
* 70 dkg cukru,
* 100 ml wody,
* 2,2 kg moreli.
Krok pierwszy
Morele wybrane do przygotowania dżemu powinny być dojrzałe i jędrne. Za miękkie mogą powodować rychłe zepsucie się dżemu albo zepsuć jego smak. Po przebraniu owoców, wybraniu najlepszych oraz usunięciu zbędnych elementów – liści, patyczków – należy dokładnie umyć je pod bieżącą zimną wodą. Przekroić czyste owoce na pół, a następnie pozbawić je pestek.
Krok drugi
Po usunięciu pestek połówki owocowe przekroić na jeszcze mniejsze części. Tak przygotowane morele wrzucić do dużego garnka z wysokimi brzegami oraz zalać wodą i postawić na palniku. Rozpocząć podgrzewanie, czekając, aż owoce zaczną puszczać sok.
Krok trzeci
W chwili, gdy owoce rozpoczną puszczanie soku, dosypać cukier i zamieszać. Z cytryn wycisnąć cały sok i również dodać do masy morelowej. Zmniejszyć płomień pod garnkiem na mniejszy i podgrzewać morele z dodatkami przez 40 minut, raz po raz mieszając dużą łyżką, najlepiej drewnianą.
Krok czwarty
Podczas gdy owoce się gotują, słoiki na dżem sparzyć wrzątkiem. Poczekać, aż wyschną, po czym ustawić w gotowości.Morele gotować do momentu, w którym owoce niemal całkowicie się rozpadną. Wtedy rozpocząć nakładanie gorącego jeszcze dżemu do przygotowanych słoików. Zakręcić dokładnie i ustawić do góry dnem, aby sprawdzić, czy zawartość nie wydostaje się ze środka oraz aby dżem osiadł w naczyniu. Gotowe dżemy przechowywać w chłodnym miejscu – szafce, piwnicy, spiżarni i jadać, kiedy tylko przyjdzie na to ochota.