Jakie wartości ma amarantus?
Jakie wartości ma amarantus?
Amarantus, czyli inaczej szarłat, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych – znany jest od pięciu tysięcy lat. Majowie, Inkowie i Aztekowie uważali go za roślinę świętą. Dziś nazywany jest zbożem przyszłości i sięgamy po jego ziarno coraz częściej. To zdrowe pożywienie powinno znaleźć się w każdej kuchni. Amarantus nadaje się do różnych potraw. W handlu dostępny jest w postaci mąki oraz ziarna (wymaga wtedy obróbki termicznej) oraz ziarna ekspandowanego, które można spożywać na surowo. Jakie wartości ma amarantus, dowiesz się z tego artykułu.
Białko
Ziarna amarantusa mogą być doskonałym źródłem białka. Jest ono nie tylko łatwo przyswajalne, ale także odporne na obróbkę termiczną i podczas gotowania zachowuje swoje właściwości. Amarantus zawiera bardzo ważne aminokwasy egzogenne (m.in. lizynę i tryptofan). Są to aminokwasy, które muszą być dostarczone z pożywieniem, ponieważ organizm ludzki ich nie potrafi wytworzyć. Ziarna amarantusa zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli jest to białko pełnowartościowe, zastępujące nabiał i mięso.
Witaminy
Amarantus zawiera witaminy z grupy B, między innymi witaminę B6, odpowiedzialną za przemianę aminokwasów. Jest ona niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, wzmacnia system odpornościowy, reguluje ciśnienie krwi, pracę mięśni i serca, a także wspomaga powstawanie enzymów, hormonów oraz hemoglobiny. Oprócz tego amarantus zawiera witaminę D oraz witaminy A, C i E, które są antyoksydantami. Zawarty w tych ziarnach kwas foliowy, zwany też witaminą B9, pełni ważną rolę w procesie syntezy kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA). Dlatego niedobór tego składnika w diecie kobiet ciężarnych grozi wadami rozwojowymi płodu. Kwas foliowy w połączeniu z witaminą B12 jest z kolei konieczny do produkcji czerwonych ciałek krwi. Kolejny ważny składnik to kwas pantotenowy (witamina B5), który reguluje metabolizm białek i tłuszczów w organizmie. Jest konieczny do produkcji przeciwciał, uczestniczy w regeneracji tkanek i opóźnia procesy starzenia.
Co jeszcze zawiera amarantus?
Amarantus jest przede wszystkim doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Można go z powodzeniem wykorzystać w leczeniu anemii oraz włączyć do diety ciężarnych kobiet. Poza tym zawiera dużo wapnia i fosforu, a także cynk, magnez i potas. Jest także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika, który pobudza pracę jelit i zapobiega wchłanianiu niezdrowych dla serca tłuszczów. Zawiera zdrową, łatwo przyswajalną skrobię, która jest źródłem glukozy, paliwa zarówno dla mięśni, jak i układu nerwowego. Amarantus dodaje energii i powinni go spożywać zarówno sportowcy, jak i pracujący umysłowo uczniowie i studenci.
Skwalen
Amarantus zawiera także dużo skwalenu. W oleju z amarantusa jest go prawie dziesięciokrotnie więcej niż w oliwie z pierwszego tłoczenia (ale już ziarna zawierają ponad dziesięciokrotnie mniej skwalenu niż olej). Skwalen to związek, który hamuje starzenie się komórek. W połączeniu z wodą dostarcza tlenu, jest także świetną odtrutką. Pestycydy i inne toksyny rozpuszczają się w tym tłuszczu i zostają wydalone z organizmu. Skwalen zmniejsza także ilość złego cholesterolu (LDL), a zwiększa ilość dobrego (HDL). Mogą go spożywać osoby z miażdżycą, cukrzycą czy hiperlipidemią.