Jak schudnąć raz na zawsze?
Jak schudnąć raz na zawsze?
Żyjemy w świecie stale odchudzających się osób. Modna jest zdrowa, zgrabna sylwetka, tymczasem spora część populacji społeczeństw rozwiniętych zwyczajnie waży za dużo. Jest to nie tylko poważny problem zdrowotny czy społeczny, ale także etyczny – warto sobie uświadomić, że w tym samym czasie, kiedy ludzie w bogatych krajach marnotrawią pożywienie lub jedzą zbyt wiele, inni mieszkańcy naszej planety cierpią z powodu niedożywienia lub wyniszczającego głodu. Jeśli chcesz pozbyć się problemu ze zbyt wysoką wagą i schudnąć raz na zawsze, nastaw się na to, że potrzebna będzie zmiana stylu życia.
Decyzja na całe życie
Przekleństwem odchudzających się osób jest efekt jo-jo. Po odbyciu kuracji i utracie zbędnych kilogramów szybko przychodzi moment, kiedy waga z powrotem szybuje w górę, często osiągając wartości wyższe niż poprzednio. Na to jest tylko jeden sposób. Wyjąwszy sytuacje, kiedy nadwaga jest skutkiem choroby, przyczyną nagromadzenia się zbędnych zapasów jest po prostu nieodpowiedni sposób życia. Kiedy zmienimy je na bardziej zrównoważone, unormuje się także masa naszego ciała. Trzeba tylko pamiętać o jednym: to jest decyzja na całe życie. Kiedy odstąpimy od zasad zdrowej diety, przestaniemy się ruszać, znów zaczniemy zarywać noce – utracone kilogramy powrócą.
Ustal, czego naprawdę chcesz
To jest bardzo ważny, o ile nie najważniejszy krok. Nie odniesiesz sukcesu, jeśli sam będziesz sabotować swoje wysiłki. Tymczasem wiele odchudzających się uporczywie osób tak naprawdę wcale nie chce być szczupła. Kolejne niepowodzenia są im potrzebne jako samousprawiedliwienie – przecież tak bardzo się staram, a jednak mi nie wychodzi, to nie moja wina. Jak to wytłumaczyć? To bardzo proste. Nadwaga stanowi wymówkę, chroni przed koniecznością podejmowania pewnych form aktywności. Osoba nieśmiała, mająca trudności w nawiązywaniu relacji z innymi, chętnie schowa się pod maską kogoś mało atrakcyjnego. Tak więc jeśli twoje życie to nieustanna huśtawka wagi, może warto zadać sobie pytanie, czy tak naprawdę się lubisz?
Lecz przyczyny, a nie skutki
Nadwaga lub otyłość powinny być traktowane jako choroba, a nie defekt kosmetyczny. Trzeba jednak pamiętać, że mają one swoje przyczyny, nieraz bardzo złożone, i aby pozbyć się problemu, to z nimi właśnie musimy się rozprawić. Zbędne kilogramy są tylko zewnętrznym przejawem jakiegoś problemu, dlatego walka z nimi bez poważniejszej pracy nad sobą skazana jest często na niepowodzenie. Bardzo rzadko jest tak, że nasze problemy z waga wynikają jedynie z faktu, że za bardzo się objadamy. Sam fakt, że jemy za dużo, świadczy o istnieniu pewnej dysharmonii w naszym życiu. Dlatego w odchudzaniu się często może pomóc nie tylko lekarz czy dietetyk, ale także psychoterapeuta.
Pamiętaj o małych krokach
Jeśli wiesz już, co zmienić w swoim życiu, aby stało się zdrowe i zrównoważone, powstrzymaj swoją niecierpliwość. Nie należy wprowadzać zmian zbyt szybko ani wszystkich naraz. Kiedy w naszym życiu coś się zmienia, opuszczamy przyjazną i bezpieczną strefę komfortu i stajemy wobec nowych, nieznanych nam jeszcze okoliczności, a nieznane budzi lęk. Powstaje opór i bardzo łatwo w takim momencie zrezygnować ze swoich postanowień. Tak więc wprowadzaj kolejne zmiany dopiero po przywyknięciu do poprzednich. Taka metoda będzie bardziej skuteczna, zaleca ją wielu specjalistów od rozwoju osobistego.