Jak się nie garbić?

Opiekun artykułu: gmczak
Advertising
Jak się nie garbić?

Jak się nie garbić?

„Nie garb się!”. Te powtarzane często dzieciom słowa mają swój głęboki sens. Skrzywiona sylwetka jest nie tylko nieestetyczna, ale to także przyczyna wielu chorób. Nie tak dawno dzieci w klasach siedziały podczas lekcji z rękami założonymi za plecy, nie tylko dlatego, by nie prowokować żadnych zabaw, ale również by mieć wyprostowaną sylwetkę. Nie było to wygodne, ale sprzyjało prostym plecom. Możesz sama wykonywać proste ćwiczenia, modelujące sylwetkę, albo poćwiczyć razem z dzieckiem. Dla zdrowia! Poniżej przedstawiamy porady, jak pozbyć się nawyku garbienia się.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że wyprostowana wyglądasz na osobę pewną siebie i atrakcyjną towarzysko.

Przy wyprostowanych plecach łatwiej jest ci oddychać, dotleniasz nie tylko mózg, ale i cały organizm.

  • Zadbaj o swoją prezencję

    Najpierw spójrz na siebie w lustrze. Zaokrąglone plecy, wystający brzuch, wrażenie osoby przytłoczonej życiem – tak wygląda ten, kto się garbi. Czy na pewno tego chcesz? Stań prosto, spójrz przed siebie, ściągnij łopatki, teraz łatwiej ci jest oddychać. Stopniowo poczujesz się lepiej. Znikną nie tylko bóle pleców, ale bóle głowy również.

  • Pajączek

    Pajączek

    Przyzwyczajenie jest drugą naturą i początkowo będziesz na pewno zapominać o ściąganiu łopatek, więc aby wytrwać w pionowej postawie, załóż pajączka. Większość ma sygnalizator dźwiękowy powiadamiający cię o tym, że właśnie leniwie pochyliłaś się do przodu. Pajączek sam z siebie utrzyma twoją sylwetkę w postawie pionowej, jest świetną pomocą w wyrobieniu sobie nawyku prawidłowej postawy. Do kupienia w różnych rozmiarach – dla dzieci i dorosłych.

  • Ćwiczenia

    Ćwiczenia

    Bardzo ważna jest codzienna gimnastyka. Wykonuj rano ćwiczenia wzmacniające mięśnie, w szczególności mięśnie brzucha i grzbietu. Popularne brzuszki (zrób ich co rano dwadzieścia) zapewnią ci nie tylko proste plecy. Silnie mięśnie to także płaski brzuch. Opracuj sobie zestaw ćwiczeń, a po kilku dniach będziesz je wykonywać zupełnie automatycznie. Motywacji niech ci doda fakt, że wkrótce będziesz chodzić z podniesioną głową, zadowolona ze swojego wyglądu.

  • Dieta

    Bardzo ważna jest przy rozwoju kości zbilansowana dieta, bogata w produkty z witaminą D i wapniem. Wprowadź do rodzinnego jadłospisu dużo ryb, jogurtów, kapusty włoskiej. Zdrowe i mocne kości sprzyjają ładnej sylwetce.

  • Sposób siedzenia

    Sposób siedzenia

    Siedzisz po całych dniach przy biurku lub przy komputerze? Wypukłe plecy masz gratis. Łatwo zapomnieć o ściąganiu łopatek. Tutaj bardzo przyda się pajączek lub ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej. Siedzenie na niej wymusza proste plecy. Można poza tym się przetaczać (co nie jest wcale proste!), a to ćwiczenie wzmacnia mięśnie grzbietu.

  • Dodatkowe elementy

    Elementem sprzyjającym pochyłym plecom jest ciągły stres. Napięcie mięśni karku powoduje przygarbienie, bóle pleców. Pamiętaj o masażach, ćwiczeniach oddechowym i relaksie, co pozwoli ci się rozluźnić i odzyskać zgrabną sylwetkę.

    Co ciekawe, wpływ na prawidłową postawę ma dobrze wyprofilowane obuwie. Zadbaj o wygodne buty, najlepiej z wkładką ortopedyczną. Pomoże ci się wyprostować.