Domowe sposoby na ból ucha

Opiekun artykułu: camilia
Advertising
Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha

Ból ucha jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości, jakie można odczuwać. Może być spowodowany zmianą ciśnienia, np. podczas podróży samolotem, jak również przewianiem bądź chorobą. Nieleczony bywa zagrożeniem dla poprawności słuchu, dlatego gdy tylko pojawi się dyskomfort w obrębie uszu albo ucha, trzeba zacząć działać. Poza specyfikami z apteki istnieje kilka domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie farmakologiczne albo wyleczyć ucho tak szybko, że nie będzie ono konieczne.

Advertising
Advertising
  • Ogrzewanie ucha

    Ogrzewanie ucha

    Bolące ucho powinno otrzymać dużą dawkę ciepła, które pomoże w zwalczeniu dolegliwości. Dobrze sprawdzi się ręcznik bawełniany, przykładany do ucha, jak również nawiew z suszarki. Nie należy nastawiać jej na pełną moc, lecz na delikatną, żeby nie doprowadzić do urazu ucha. Suszarkę należy trzymać w odległości 50 – 60 cm od bolącego miejsca, ogrzewając je przez 5 – 8 minut. Zabieg można powtórzyć kilka razy, owiewając samo ucho, jak również jego najbliższą okolicę.

  • Korzystne siedzenie

    Wiele osób, czując ból, od razu kładzie się do łóżka. W przypadku bólu ucha często wydaje się to najlepszym rozwiązaniem i chory odruchowo przyjmuje pozycję poziomą, co w tym przypadku nie jest szczególnie korzystne.Jeżeli siedzi się albo półleży, tak by głowa była uniesiona, zmniejsza się nacisk na ucho wewnętrzne, co umożliwia wypływanie wydzieliny gromadzącej się wewnątrz i będącej jedną z przyczyn bólu. O odpowiedniej pozycji dobrze jest pamiętać również nocami, układając głowę nieco wyżej niż zawsze, np. na dodatkowej poduszce.

  • Cukierek albo guma

    Cukierek albo guma

    Dobrym sposobem na zmniejszenie bólu ucha poprzez rozluźnienie ucha wewnętrznego jest żucie gumy albo ssanie cukierka. Proces ten powoduje, że otwiera się trąbka Eustachiusza, poruszają się mięśnie żuchwy i stopniowo pojawia się rozluźnienie, zmniejszające ból. Jest to przydatne zwłaszcza w nocy, kiedy ból potrafi mocno się nasilić. Trzeba wtedy uważać, żeby nie zasnąć, dlatego zamiast kłaść się podczas ssania cukierka, należy usiąść.

  • Rozgrzany olejek

    Rozgrzany olejek

    Przygotować olejek dla dzieci albo olejek mineralny oraz miskę i ciepłą wodę. Przelać wodę do miski, włożyć butelkę z olejkiem i poczekać, aż nabierze odpowiedniej temperatury, czyli temperatury ciała. Nie może być przesadnie gorący, gdyż zamiast pomóc, poparzy wrażliwe części ciała.Po nabraniu przez olejek odpowiedniej temperatury, przechylić lekko głowę i wkropić 1 – 2 krople olejku do ucha. Żeby mieć pewność, że płyn się nie wyleje, można zakryć ucho kawałkiem waty albo gazy jałowej. Ma to działanie łagodzące ból.Zabieg nie jest polecany tylko w wypadku podejrzenia, że doszło do uszkodzenia błony bębenkowej ucha.