Jak przedłużyć swoje życie?

Opiekun artykułu: iskaa
Advertising
Jak przedłużyć swoje życie?

Jak przedłużyć swoje życie?

Na długość naszego życia ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest rozwój cywilizacji – dzięki postępom w dziedzinie medycyny i edukacji społeczeństwa średnia naszego życia wzrasta. Ale nie wystarczy urodzić się teraz, by żyć długo. Na to, ile lat będzie trwało nasze życie, mają wpływ także czynniki genetyczne oraz nasz styl życia. A na ten ostatni element zdecydowanie mamy wpływ. W artykule opisujemy kilka prostych sposobów na przedłużenie swojego życia.

Advertising
Advertising
 • Porządek dnia

  Porządek dnia

  Współczesny człowiek musi sprostać wielu wyzwaniom. Dlatego żyjemy w pośpiechu, w ciągłym napięciu, lekceważąc ostrzegawcze sygnały ze strony naszego organizmu. Jeśli chcesz przedłużyć swoje życie, musisz nad tym zapanować. Przede wszystkim powinieneś znaleźć czas na sen. Poświęcanie całych wieczorów i nocy na pracę czy naukę nie wydłuży twojego życia. Regularny sen jest konieczny. Ze względu na rytmy biologiczne bardzo ważne jest, by zasypiać przed północą. Powinno się spać około 7 – 8 godzin, każdy musi określić sam, jakiej ilości snu potrzebuje. Dziewięć – dziesięć godzin to na ogół za dużo (w przypadku zdrowych osób), trzy – cztery godziny to zdecydowanie za mało. Oprócz snu bardzo ważny jest również relaks, który uwalnia nas od stresu, a także zwyczajny odpoczynek. Człowiek nie powinien pracować przez kilkanaście godzin, by po kilkugodzinnym śnie znów wracać do aktywności. Taki rytm jest szkodliwy dla organizmu. Doba zawiera trzy razy po osiem godzin. Osiem powinniśmy poświęcić na sen, osiem na pracę, a osiem na odpoczynek i zajęcia domowe. Jeśli taki rytm dnia nie jest możliwy, warto chociaż spróbować wydłużyć sen i znaleźć czas na odpoczynek po pracy.

 • Dbaj o zdrowie

  Dbaj o zdrowie

  Jeśli chcesz długo żyć, dbaj o zdrowie. Regularnie poddawaj się badaniom lekarskim i zwracaj uwagę na nietypowe objawy, które mogą się pojawić. Panie powinny pamiętać o samobadaniu piersi – zbyt wiele młodych kobiet umiera na raka. Bardzo ważna jest również dieta. Produkty naturalne, nieprzetworzone przedłużają życie. Zrezygnuj z białego pieczywa, białej mąki, soli. Jedz pieczywo żytnie, razowy makaron, kasze, używaj trzcinowego cukru i soli morskiej albo o obniżonej zawartości sodu. Jedz owoce i warzywa, pij herbatę (najlepiej zieloną). Zrezygnuj ze słodyczy (ale nie wyrzekaj się gorzkiej czekolady, jest zdrowa – w rozsądnych ilościach oczywiście) i używek (kawy i alkoholu). Jeśli palisz papierosy, popracuj nad zerwaniem z tym nałogiem.

 • Ruszaj się i chudnij

  Ruszaj się i chudnij

  Kluczem do dłuższego i lepszego życia jest ruch. Jeśli marzysz o długim życiu, bardzo ważna jest też kontrola wagi. Zbyt wysoka waga ogranicza twoje możliwości ruchu i zagraża zdrowiu. Pomyśl o jakiejś formie aktywności fizycznej dla siebie. Na początek wystarczy po prostu… chodzić. Wystarczy przejść dziennie 10 000 kroków, by zachować zdrowie i utrzymać wagę. Kup sobie krokomierz i kontroluj dzienną liczbę wykonanych kroków. Na pewno uda ci się szybko poprawić kondycję. Nie unikaj schodów – każdy stopień w górę przedłuża twoje życie. Wykorzystuj każdą okazję, by przejść się pieszo, zamiast korzystać z jakiegoś pojazdu. Samochód rozleniwia i utrudnia utrzymanie dobrej formy, więc spróbuj czasem zrezygnować z wygody. Jeśli masz taką możliwość, udawaj się do pracy pieszo lub na rowerze. Kup sobie psa, a będziesz regularnie chodził na spacery.

 • Styl życia

  Styl życia

  Styl życia ma znaczący wpływ na jego jakość, a także to, ile będzie trwało. Unikaj stresu i gniewu. Dobre relacje z ludźmi, przywiązanie do rodziny czy szczęśliwe małżeństwo przedłużają życie, podobnie jak udane życie seksualne. Jeśli nęka cię samotność, zaopiekuj się zwierzęciem, pracuj jako wolontariusz albo działaj dla dobra swojej społeczności. Jeżeli czujesz taką potrzebę, uczęszczaj do kościoła. Wiara zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że żyjesz dłużej.Bądź człowiekiem otwartym na to, co dzieje się wokół ciebie. Rozwijaj swoje pasje i znajdź sobie hobby. Ucz się nowych rzeczy, zachowasz umysł w dobrej kondycji na długie lata. Jeśli masz taką możliwość, przeprowadź się na wieś. Kontakt z przyrodą i wolniejsze tempo życia na pewno przedłużą twoje życie. I pamiętaj: optymiści żyją dłużej, podobnie jak ludzie obdarzeni poczuciem humoru. Śmiej się i uśmiechaj jak najczęściej. Śmiech obniża stres i zwiększa odporność, a tym samym przedłuża życie. Dzięki terapii śmiechem można wyleczyć nawet tak poważne choroby, jak rak.