Charakterystyczne objawy andropauzy

Opiekun artykułu: masaki
Advertising
Charakterystyczne objawy andropauzy

Charakterystyczne objawy andropauzy

Podobnie jak kobiety przeżywają menopauzę, tak mężczyzn dotyka andropauza. Jest to analogiczna sytuacja do sytuacji kobiet. Ciało, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym przygotowuje się na nadchodzącą starość. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że odczucia, zmiany, które w nich zachodzą, to naturalny proces organizmu, który warto przejść pod opieką lekarza dla zdrowia swojego oraz swoich bliskich.

Advertising
Advertising
 • Przyczyny andropauzy

  Przyczyny andropauzy

  Andropauza, zwana również męskim przekwitaniem, ma swoje przyczyny w wieku mężczyzny. Po 50 roku życia w ciele zachodzą liczne zmiany. Kryje się za nimi zmniejszająca się ilość testosteronu, który uchodzi za typowo męski hormon – choć posiadają go również kobiety. Im go mniej w organizmie, tym mniej wyraziste są niektóre reakcje, zwłaszcza seksualne. Jednak testosteron nie wpływa tylko i wyłącznie na sprawność seksualną, ale również na inne aspekty życia. Pojawienie się problemów z nimi zwiastuje pierwsze chwile przekwitania.

 • Problemy z erekcją

  Jednym z najbardziej zauważalnych objawów andropauzy są problemy z erekcją. Ciało nie jest już gotowe „na zawołanie” do stosunku seksualnego. Czasami osiągnięcie pełnej erekcji jest trudne, a nawet niemożliwe, co może pojawiać się sporadycznie lub podczas każdej próby podjęcia aktywności seksualnej. Jest to związane z poziomem testosteronu, ale również ze stanem żył, które doprowadzają krew do penisa. Po przekroczeniu 45 roku życia mężczyźni są bardziej narażeni na problemy z układem krwionośnym, co może utrudniać wykonywanie seksualnych funkcji. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia problemy z erekcją mogą zmienić się w impotencję.

 • Problemy z oddawaniem moczu

  W czasie andropauzy wielu mężczyzn zaczyna skarżyć się na problemy z oddawaniem moczu. Pojawia się potrzeba oddania go natychmiast, przy jednoczesnym problemie z tym i oddawaniem po kilku kropli. Jest to uciążliwe zarówno za dnia, jak i nocą, gdy zmusza do wstawania kilka razy. Wynika to z przerostu gruczołu krokowego.

 • Uderzenia gorąca

  Uderzenia gorąca

  Uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i zaburzenia snu są charakterystyczne nie tylko dla kobiecej menopauzy, ale również dla andropauzy. Jest to dla mężczyzn równie męczące i powinno być likwidowane przy pomocy odpowiedniej terapii – z użyciem środków farmakologicznych albo ziół.

 • Obniżone samopoczucie

  Obniżone samopoczucie

  Andropauza nie pozostaje bez wpływu na stan psychiczny mężczyzn. Pojawiają się problemy z pamięcią oraz koncentracją. Trudniej przyswaja się informacje, częściej je zapomina. Zwiększają się również skłonności do depresji, nadmierna wrażliwość, która może prowadzić albo do depresji, albo do napadów niepokoju i zmniejszenia zadowolenia z życia. W skrajnych przypadkach zmiany nastroju mogą doprowadzić również do napadów agresji.

 • Zmiany w wyglądzie

  Zmiany w wyglądzie

  Również wygląd mężczyzn ulega zmianie. Łatwiej o osadzanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu, pod postacią tzn. mięśnia piwnego. Zmarszczki zaczynają pojawiać się intensywniej, a do tego u wielu panów można zaobserwować łysienie albo przerzedzenie włosów, co również związane jest ze zmianami w gospodarce hormonalnej.