Skuteczne ćwiczenia na dobrą pamięć

Opiekun artykułu: travail
Advertising
Skuteczne ćwiczenia na dobrą pamięć

Skuteczne ćwiczenia na dobrą pamięć

Mózg wymaga nieustannego ćwiczenia oraz stymulacji. W przeciwnym razie pracuje gorzej i na stare lata można mieć poważne problemy z pamięcią. Żeby tego uniknąć, trzeba pamiętać o ćwiczeniu go tak samo, jak ćwiczy się inne części ciała. Będzie można wtedy zachować jasność oraz sprawność umysłu niczym Einstein, którego mózg był ponoć wiecznie młody, niczym mózg młodego mężczyzny.

Advertising
Advertising
 • Skupianie się

  Skupianie się

  Problemy z pamięcią często wynikają z nieumiejętności skupienia się na jednej czynności. Chcąc zrobić wiele naraz, trudniej jest wszystko zapamiętać, a oszczędność czasu jest tylko pozorna. Najlepiej ustalić sobie porę na odpowiadanie na maile, na telefony, które nie są przesadnie pilne, a przede wszystkim przyjąć, że robiąc jedną rzecz, nie zawsze trzeba robić drugą. Czytając książkę, skupiać się tylko na książce, robiąc kolację, robić kolację zamiast oglądać telewizję lub rozmawiać przez telefon. Dzięki temu mózg nie będzie miał problemu z nadmiarem informacji.

 • Rozwiązywanie łamigłówek

  Rozwiązywanie łamigłówek

  Zdarza się, że osoby, które namiętnie coś rozwiązują, nie znajdują zrozumienia u innych. Nie należy się tym przejmować i rozwiązywać dalej. Krzyżówki, rebusy, sudoku oraz innego rodzaju łamigłówki są świetnym ćwiczeniem dla każdego mózgu. Zarówno w gazetach, jak i w Internecie łatwo można znaleźć łamigłówki umysłowe. Zamiast przez 30 minut wpatrywać się w filmiki na YouTube, lepiej spożytkować je na ćwiczenia korzystne dla mózgu.

 • Zapamiętuj informacje

  Zapamiętywanie listy zakupów to świetny sposób na ćwiczenie pamięci. Można zacząć powoli, od zapamiętywania 1 – 2 rzeczy z listy produktów, stopniowo przechodząc do większej ilości, a następnie do całej. Jednak to nie jedyne elementy, które można zapamiętywać. Wokół jest wiele informacji, które pozwolą ćwiczyć. Można zapamiętywać daty urodzin i imienin bliskich, jeśli dotąd miało się je tylko zapisane w notesie, zapamiętywać numery telefonów, kody dostępów do kart lub telefonu komórkowego, hasła. Wszystko to wpłynie na sprawność neuronów znajdujących się w mózgu.

 • Nauka nowości

  Nauka nowości

  Nie ma wątpliwości, że mózg szczególnie dobrze ćwiczy, kiedy uczy się czegoś nowego. Z tego powodu często polecane jest uczenie się nowego języka, który zmusza do zapamiętywania słówek oraz gramatyki. Jednak nie jest to jedyne, czego można się uczyć, ponieważ przedmiot nauki jest dowolny: biologia, chemia, matematyka, historia – wszystko, co nowe, pobudza mózg. Dobrze jest również czytać książki, które wymagają refleksji, np. o innych kulturach, filozoficzne, podróżnicze.

 • Aktywność fizyczna

  Aktywność fizyczna

  Sprawny mózg oraz aktywność fizyczna są ze sobą połączone. Dobrze dotleniony mózg pracuje lepiej, nie jest ospały, wykazuje większą aktywność, dlatego dobrze jest dbać o jego dotlenienie poprzez 30 minut ćwiczeń dziennie lub spacer albo jazdę na rowerze.