Jak poradzić sobie z oparzeniem w domu?

Opiekun artykułu: agusian
Advertising
Jak poradzić sobie z oparzeniem w domu?

Jak poradzić sobie z oparzeniem w domu?

Oparzenia należą do najczęstszych wypadków, jakie zdarzają się w domu. Nieopatrznie podczas prasowania dotkniesz żelazka, wystawisz rękę nad garnkiem z wrzątkiem czy wylejesz na dłoń właśnie zaparzoną herbatę. O ile nie powstaną natychmiast bąble i rany, czyli oparzenie trzeciego stopnia, to z każdym innym trzeba umieć sobie poradzić samodzielnie. Pieczenie i ból powinnaś jak najszybciej złagodzić domowymi sposobami, a jeśli te się nie sprawdzą, po 24 godzinach należy udać się do lekarza.

Advertising
Advertising
  • Mleko

    Mleko

    Bardzo popularnym i skutecznym sposobem na lekkie poparzenie jest mleko. Zaczerwienione miejsce po oparzeniu należy zanurzyć w mleku na mniej więcej 15 minut. Jeśli nie jest to możliwe, zrób kompres nasączony mlekiem i przyłóż go na piekące miejsce. Oparzenia słoneczne najlepiej leczyć chłodnym zsiadłym mlekiem. Możemy też ratować się jogurtem lub kefirem.

  • Woda i lód

    Woda i lód

    Nie wstawiaj poparzonego miejsca pod lodowatą wodę płynącą z kranu, nie rób też okładów z lodu. Powszechnie panujące przekonanie, że zimna woda w dużej ilości pomaga, jest mocno przesadzone. Duża ilość lodowatej wody może tylko pogorszyć stan oparzonej tkanki. Warto schłodzić piekące miejsce, ale krótko, jedynie po to, aby uśmierzyć ból.

  • Aloes

    Aloes

    Natomiast w gojeniu na pewno pomoże aloes albo wyciąg z tej wspaniałej rośliny. Miąższ aloesowy przyspieszy gojenie, poza tym pomoże ci złagodzić ból. Wyciąg z aloesu, miąższ lub galaretka dostępne są w aptekach, a także drogeriach. Po kilku godzinach od oparzenia należy zrobić okład, który codziennie trzeba zmieniać.

  • Dieta

    Dieta

    Bardzo dobrym sposobem na szybkie gojenie jest dostarczanie organizmowi witamin, czyli odpowiednia dieta. Najcenniejsza jest dla nas witamina C zawarta chociażby w świeżo ugotowanych ziemniakach z wody, cytrusach czy brokułach. Podobne działanie mają również witaminy A i E, dostępne w owocach i warzywach, płatkach zbożowych oraz orzechach. Warto w okresie gojenia się oparzenia zjadać dużo pomidorów bogatych w cynk i potas, przyspieszających gojenie się ran. Jeśli chcesz uchronić się przed powstaniem blizny czy trwałego śladu po oparzeniu, wyciśnij z kapsułki witaminę E i posmaruj poparzone ciało. Pomaga, sprawdzone!

  • Inne specyfiki

    Inne specyfiki

    Bardzo dobry sposób na leczenie oparzenia i zmniejszanie związanego z nim bólu to stosowanie miodu i preparatów z mleczkiem pszczelim. Oparzone miejsce delikatnie nasmaruj i osłoń, szczególnie w okresie pierwszych kilkunastu godzin po zdarzeniu, gdy ból jest silny. Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne ma również nagietek. W aptece jest dostępna tania maść z nagietkiem. Posmaruj nią chorobowo zmienione miejsce, a natłuści je, zmniejszy ból i będzie przeciwdziałać infekcji. Innym dobrym sposobem są okłady z surowego ziemniaka na zaczerwienione po oparzeniu miejsce. Ziemniak pokrój w plasterki (możesz już nie obierać) i przykładaj na ranę. Skrobia ziemniaczana wyciągnie cały ból, zlikwiduje pieczenie, zapobiegnie powstawaniu blizn.