Jak zadbać o stawy kolanowe?

Opiekun artykułu: madzienka
Advertising
Jak zadbać o stawy kolanowe?

Jak zadbać o stawy kolanowe?

Stawy są niezwykle ważnymi częściami ciała. To właśnie dzięki nim można swobodnie i sprawnie poruszać się, bawić, pracować. Problemy z nimi, zwyrodnienia, którym towarzyszy ból, potrafią skutecznie zniechęcić do wielu działań. Z największymi problemami zmagają się osoby, które mają problem ze stawami kolanowymi. Ból oraz obrzęki sprawiają, że chodzenie staje się wyzwaniem, dlatego trzeba dbać o zachowanie stawów w dobrej kondycji.

Advertising
Advertising
  • Kto jest narażony?

    Kto jest narażony?

    Wiek oraz obciążenia genetyczne mogą sprzyjać dysfunkcji stawów. Wynika to najczęściej ze zmniejszającej się ilości mazi stawowej oraz kolagenu, obu składników odpowiedzialnych za poprawne funkcjonowanie wszystkich stawów. Do tego dochodzą choroby spowodowane przez wiek albo sposób życia. Otyłość jest odpowiedzialna za problemy ze stawami na równi ze sportem, dlatego osoby intensywnie trenujące tak jak inni zawczasu powinny zadbać o zdrowie stawów.

  • Dobra dieta

    Dobra dieta

    W dbaniu o stawy niezwykle istotną rolę odgrywa dieta. Jeśli jest bogata w odpowiednie składniki, stawy kolanowe oraz inne mogą poprawnie funkcjonować i nie są podatne na zwyrodnienia, które są często efektem braku mazi pomiędzy stawami.Dla zdrowia stawów bardzo ważne są witaminy, szczególnie A, C i E. Witamina A wzmacnia organizm, a C i E stymulują produkcję kolagenu, co pozwala na zachowanie sprężystości nie tylko skóry, ale również stawów. Bogactwo witamin znajduje się przede wszystkim w warzywach, zwłaszcza zielonych i czerwonych, oraz w owocach. Istotne jest również jedzenie nabiału ze średnią zawartością tłuszczu i ryb. Ryby zawierają jod, selen, a przede wszystkim kwasy omega-3. Są one podstawą poprawnego funkcjonowania każdego stawu. Dodatkowo jadłospis warto uzupełniać galaretkami i kisielem, najlepiej domowej produkcji.

  • Unikanie obciążeń

    Stawy bardzo nie lubią nadmiernego obciążenia, dlatego trzeba dbać o ilość ciężarów, jakie nosi się za dnia. Jeśli jest to element pracy, trzeba pamiętać, aby nie podnosić więcej, niż jest to możliwe, mieć przerwy w czasie wykonywania obowiązków oraz odpowiednie pomoce. Nawet jeśli na początku wydaje się, że uniesienie kilkunastu kilogramów to nie problem, z czasem będzie się odczuwało ból wywołany przeciążeniem. Im dłużej będzie ono trwało, tym bardziej postępować będzie degradacja stawów oraz nieodwracalne skutki zwyrodnienia.

  • Odpowiedni sport

    Odpowiedni sport

    Osoby uprawiające sport powinny dla dobra swoich stawów zawsze pamiętać o rozgrzewce. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo urazów.

    Dobrze jest zdecydować się także na sporty, które zmniejszają obciążenie stawów, jak również poprawiają ich stan. Należą do nich przede wszystkim: jazda na rowerze, pływanie, spacery, nordic walking, ćwiczenia wzmacniające uda.

  • Wizyta u lekarza

    Wizyta u lekarza

    Jeśli pomimo dobrej diety, sportu i dbania o zdrowie ból stawów narasta, wizyta u lekarza jest konieczna. Lekarz zbada stan stawów, zleci prześwietlenie, a następnie przepisze leki albo zleci rozpoczęcie rehabilitacji.