Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Opiekun artykułu: kamilab
Advertising
Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Przyspieszenie gojenia się ran jest szczególnie ważne, gdy rana piecze i znajduje się w widocznym miejscu. Chcemy, aby się jak najszybciej zabliźniła, ponieważ po prostu przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu. Poniżej przedstawiamy porady, jak przyspieszyć gojenie się ran.

Advertising
Advertising
Czego potrzebujesz:

czosnek

maść antybakteryjna

woda utleniona

alkohol

jodyna

liście babki

sok z aloesu

  • Oczyszczenie rany

    Oczyszczenie rany

    Ważne jest, aby zaraz po skaleczeniu rana została dokładnie oczyszczona. Jeśli wykonasz to prawidłowo, przyspieszysz gojenie się rany, ponieważ nie będą rozwijały się wewnątrz niej żadne bakterie. Najlepszym sposobem na oczyszczenie rany jest polanie jej alkoholem, wodą utlenioną lub jodyną. Pamiętaj, aby nie używać do czyszczenia ran, szczególnie tych głębokich, mydła i żelu pod prysznic. Zawierają one substancje chemiczne, które spowodowałyby podrażnienie rany. Drobne zadrapania wystarczy zdezynfekować śliną, która ma właściwości antybakteryjne.

  • Maść antybakteryjna

    Maść antybakteryjna

    Jeśli twoja rana nie goi się tak szybko, jak tego oczekujesz, udaj się do apteki. Możesz tam nabyć specjalne maści, które przyspieszają gojenie się ran. Zawierają one też substancje znieczulające, dzięki czemu dyskomfort związany z odczuwaniem bólu w ranie zniknie.

  • Uważaj na strup

    Czasem zdarza się tak, że nasza rana bardzo szybko zasycha. Pod żadnym pozorem nie zrywaj z niej strupa. Po zagojeniu rany zostanie wtedy na twoim ciele brzydkie znamię. Jeśli nie chcesz, aby twoja rana szybko wyschła, możesz skorzystać z maści przyspieszającej gojenie. Uniemożliwi ona zaschnięcie się rany, a jednocześnie przyspieszy proces jej gojenia. Zaschnięta rana bardzo szybko pęka, tworząc nowe środowiska do rozwoju bakterii. Jest to źródło infekcji, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu.

  • Alternatywa dla maści

    Alternatywa dla maści

    Jeśli nie chcesz używać maści antybakteryjnej lub nie masz jak udać się po nią do apteki, wykorzystaj czosnek. Wystarczy, że go zmiażdżysz i nałożysz na powierzchnię rany. Rozłóż czosnek równomiernie na ranie i owiń to miejsce bandażem. Początkowo możesz odczuwać delikatne pieczenie.

  • Liście babki

    Liście babki

    Jeśli w twojej ranie rozwinie się stan zapalny, nie będzie się chciała goić. Aby takiej sytuacji uniknąć, przykładaj do rany liście babki. Mają one właściwości przeciwzapalne oraz oczyszczające. Pamiętaj, aby przed przyłożeniem liści do rany dokładnie umyć je w wodzie.

  • Sok z aloesu

    Sok z aloesu

    Jest to płyn, który pomoże ci zabezpieczyć ranę przed zakażeniem. Dzięki temu nie dojdzie do rozwoju stanu zapalnego. Twoja rana będzie miała odpowiednie warunki do gojenia się i będzie chroniona przed pyłem oraz kurzem z zewnątrz.