Jak postępować z siniakami?

Opiekun artykułu: nasty
Advertising
Jak postępować z siniakami?

Jak postępować z siniakami?

Gdy zostaniemy uderzeni albo się przewrócimy, w miejscu urazu powstają charakterystyczne przebarwienia, najpierw ciemnogranatowe, potem bladozielone lub żółte. Te siniaki, nazwane tak od swojej barwy, są efektem wylewów podskórnych z uszkodzonych naczyń włosowatych. Gdy uszkodzone komórki krwi zostaną wchłonięte, siniaki znikają samoistnie; trwa to na ogół kilka dni. Nie znaczy to jednak, że można je zignorować. Rozległe siniaki mogą świadczyć o tym, że uraz był poważny. Czasem natomiast chcemy się ich pozbyć ze względów estetycznych. Jak postępować z siniakami, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Czy siniaki są groźne?

    Czy siniaki są groźne?

    Siniaki same w sobie są tylko skutkiem ubocznym urazu, ale mogą świadczyć o tym, że był on poważny. Gdy zasinienia są rozległe, a uderzone czy stłuczone miejsce puchnie i boli, warto udać się do lekarza. Może się okazać, że doszło do obrażeń narządów wewnętrznych albo złamania czy skręcenia kończyny. Szczególna ostrożność wskazana jest wówczas, gdy siniaki występują po uderzeniu w okolice oka lub w czoło, zwłaszcza jeśli występują jeszcze jakieś objawy, na przykład zaburzenia widzenia.

  • Pierwsza pomoc

    Pierwsza pomoc

    Powstawanie siniaków jest procesem naturalnym i można mu zapobiegać. Jeśli natychmiast po wystąpieniu urazu przyłożymy w to miejsce zimny kompres (na przykład okład z lodu), zmniejszy się krwawienie z naczyń włosowatych, które pod wpływem niskiej temperatury obkurczą się. Kompres kładziemy na około 10 minut, żeby za bardzo nie przechłodzić tkanki. Nie należy kłaść lodu bezpośrednio na skórę, trzeba użyć ręcznika albo bawełnianej ściereczki. Szczególnie zalecane są zimne kompresy w przypadku urazu okolic oczodołu.

  • Kilka domowych sposobów

    Kilka domowych sposobów

    Tradycyjne domowe sposoby również mogą być pomocne w przypadku siniaków. Opuchliznę likwidują doskonale okłady z liści kapusty albo babki lancetowatej. Siniaki znikną szybciej, jeśli zastosujemy wyciąg z żywokostu albo okłady z jego liści. Żywokost zawiera allantoinę i przyspiesza gojenie się. Bardzo skuteczna jest arnika górska, będąca składnikiem wielu preparatów, między innymi maści i żelów przeznaczonych dla sportowców. Działa ona także przeciwbólowo.

  • Profilaktyka

    Jeśli wystarczy lekki uraz, aby na naszym ciele pojawiły się siniaki, warto pomyśleć o wzmocnieniu naczyń krwionośnych. Pękaniu ścian naczyń zapobiegają witamina C i rutyna. Należy także zażywać witaminę PP. Tak więc w naszej diecie powinny się pojawić świeże owoce i warzywa, a zwłaszcza owoce cytrusowe, czarne i czerwone porzeczki, kapusta, brukselka, karczochy.

  • Kiedy siniaków nie wolno lekceważyć?

    Siniaki pojawiające się z byle powodu mogą świadczyć o słabej krzepliwości krwi oraz skłonności do pękania naczyń krwionośnych. Może to być skutek niedoboru witaminy C. Samoistnie tworzące się siniaki są czasem objawem poważnych chorób, na przykład białaczki, hemofilii oraz alergicznej skazy krwotocznej naczyniowej (plamica Schönleina-Henocha). Ta ostatnia to choroba autoimmunologiczna, polegająca na zapaleniu drobnych naczyń krwionośnych.